300 zł do emerytury ma trafić do tych seniorów. Premier zapowiedział nowy dodatek

Sołtysi mogą liczyć nawet na 300 zł dodatkowo do emerytury? Z taką informacją wystąpił w sobotę Mateusz Morawiecki, który zapewniał, że projekt ustawy już niebawem "ujrzy światło dziennie". Szczegóły nie są jeszcze znane, jednak jego deklaracja przebiła pomysł Solidarnej Polski.

11 marca, czyli w Dniu Sołtysa Mateusz Morawiecki poinformował o nowym dodatku dla sołtysów, który miałby wynieść 300 zł. Jak zapowiedział, projektu ustawy niebawem ma ujrzeć światło dzienne.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Nowy dodatek 300 plus? Kto może na niego liczyć?

W sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Jasła premier Mateusz Morawiecki poinformował zgromadzonych o nowym dodatku, który mieliby otrzymywać sołtysi. - Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli sołtysami — zapowiedział cytowany przez money.pl. Od kiedy miałby być wypłacany dodatek? - Ta ustawa wkrótce ujrzy światło dzienne — wyjaśnił premier.

Tego samego dnia z podobną propozycją wyszli przedstawiciele Solidarnej Polski. W tym przypadku jednak była mowa o niższej kwocie. Jak poinformował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przygotowano już nawet projekt ustawy, wedle którego do każdego sołtysa, który pełnił swą funkcję przez co najmniej dwie kadencję, trafiałoby 200 zł dodatku. Wymagany byłby odpowiedni wniosek, jednak bez zbędnej biurokracji. Według szacunków propozycja Solidarnej Polski w 2024 roku kosztowałaby ponad 19 milionów złotych rocznie i obejmowała niemal 8 tysięcy osób.

DodaDoda w łóżku z prowadzącą reality-show. "Spełniłam marzenie 90% mężczyzn"

Pomysł o dodatek dla sołtysów pojawił się już w styczniu. Zainteresowani złożyli petycję

Co istotne już w styczniu Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego złożyło podobną petycję do Senatu. Jej głównym założeniem było wprowadzenie specjalnego dodatku do emerytury dla sołtysów. Na wsparcie miałyby liczyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a jego kwota wynosiła:

  • 2,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za każdą kadencję,
  • a maksymalnie 10 proc. najniższej krajowej.

Na Twitterze Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że propozycja dodatku dla sołtysów jest odpowiedzią na styczniową petycję.

Kiedy pić siemię lniane?Siemię lniane na włosy. Jak stosować, aby uzyskać najlepsze efekty?

Więcej o: