Wlej do ciepłej wody i włóż do szafki. W kilka chwil wytępisz mole spożywcze co do jednego

Inwazja moli spożywczych w kuchni może przysporzyć nie lada problem. Z tego względu warto jeszcze zawczasu poznać skuteczne sposoby na wytępienie szkodników. Okazuje się, że specjalistyczne preparaty nie są niezbędne, a problem można rozwiązać domowymi sposobami. Oto co należy zrobić.

Mole spożywcze zazwyczaj składają jaja w sypkich produktach, dlatego nie mając świadomości, możemy je przynieść do domu z zakupami. Szkodniki lubią ciemne i suche miejsca i najczęściej chowają się w otwartych opakowaniach, które trzymamy w kuchennych szafkach. Choć nie są groźne dla człowieka, a ich przypadkowe spożycie nie powinno zaszkodzić zdrowiu, szybko się rozmnażają i sama ich obecność nie jest komfortowa. Pozbycie się moli spożywczych często bywa trudne, jednak mamy na to kilka skutecznych, domowych trików.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Jak szybko pozbyć się moli z domu? Wykorzystaj ocet z kuchni

W celu pozbycia się moli spożywczych należy w pierwszej kolejności uporządkować produkty żywnościowe — zwłaszcza sypkie. Warto wyrzucić otwarte opakowania kasz, makaronów czy ryżu, w których mole miały okazję zamieszkać. Dobrze usunąć je w całości, gdyż pozostawienie choćby kilku insektów w pudełku sprawi, że problem szybko wróci. W ostatnim czasie poleca się zakup szklanych lub plastikowych, przezroczystych pojemników. Dzięki nim sprawdzenie, czy w środku nie ma moli, będzie dużo prostsze, gdyż nie będzie trzeba nawet otwierać pojemnika. Jeśli będą szczelnie zamknięte, żaden insekt nie przeciśnie się do środka, co jest kolejnym plusem.

Gdy sprzątanie i wyrzucanie otwartych opakowań już za nami, warto przejść do kolejnego działania, które wymaga wykorzystania octu. Wystarczy przelać płyn zmieszany z gorącą wodą do kilku miseczek, włożyć je do szafek i zamknąć w środku aż do wystygnięcia. Opary w kilka-kilkanaście minut skutecznie zlikwidują resztki moli, których nie udało nam się usunąć ręcznie poprzez sprzątanie. Po wszystkim należy wyciągnąć naczynia, wylać płyn do zlewu i umyć szafki.

Jak skutecznie wytępić mole spożywcze? Postaw na pułapki zapachowe

Innym sposobem na wytępienie moli spożywczych z kuchni jest przygotowanie i rozmieszczenie w różnych miejscach kilku prostych pułapek zapachowych. Przygotujesz je łatwo i szybko. Wystarczy, że wlejesz do przezroczystych miseczek lub spodeczków nieduże ilości octu jabłkowego albo wina i postawisz w pobliżu kuchennych szafek i na parapetach. Owady, zaciekawione zapachem, wejdą do naczynia i szybko utopią się w płynie.

Więcej o: