Jak się pozbyć moli spożywczych? Rozłóż to w kuchennych szafkach, a znikną raz na zawsze

Mole kuchenne to zmora wielu domostw. Regularnie nawracające, niszczące żywność stanowią wielki problem. Istnieje jednak skuteczny sposób, by pozbyć się ich raz na zawsze.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pozbywamy się ich, a one pojawiają się znowu. Mole kuchenne to zmora wielu domostw. Skąd biorą się w naszych kuchniach? Otóż najczęściej przynosimy je ze sobą ze sklepu! Nie zdając sobie, sprawy kupujemy zainfekowane produkty do domu, a mole od nowa wylęgają się w naszych szafkach.

Jak poradzić sobie z uciążliwym problemem moli spożywczych?

Z początku trudno je zauważyć. Z pozoru świeże produkty, nie wydają się zainfekowane. Gdy mole osiągną dorosłą postać, nie mamy za to żadnych wątpliwości, co zaatakowało naszą żywność. W formie larw możemy dostrzec je jako małe pajęczynki. Warto jest szczególnie przyjrzeć się suchym produktom. Jeśli jednak nie uda nam się zapobiec kupieniu zepsutych produktów, dorosłych osobników możemy pozbyć się za pomocą sprawdzonych, domowych metod.

SpiżarniaSpiżarnia Shutterstock

Jak skutecznie pozbyć się moli spożywczych? 

Skuteczne wytępienie moli nie jest tak trudne, jak się to wydaje. Ważna jest konsekwencja i dokładność w działaniu. Mole najczęściej lęgnął się w szafkach kuchennych. Lubią ciemność i ciepło. Najczęściej atakują produkty sypkie, takie jak ryż, mąka, kasze czy płatki owsiane. Ale znajdziesz je też w suszonych owocach, herbacie, a nawet… czekoladzie. Pierwszym objawem występowania larw jest charakterystyczna lepka pajęczynka w pojemniku lub opakowaniu.  Od czego zacząć ich tępienie?

Mole spożywcze: larwy żerujące na żywności i dorosły osobnik. Zdjęcie ilustracyjneMole spożywcze: larwy żerujące na żywności i dorosły osobnik. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Klejdysz/shutterstock.com

  1. Zacznij od pozbycia się wszelkich zainfekowanych produktów
  2. Następnie wszystkie sypkie produkty przełóż do szczelnie zamykanych pojemników
  3. Szafki dokładnie umyj i z każdej strony i osusz

Kolejnym i najważniejszym krokiem w pozbyciu się moli będzie rozłożenie tego produktu w każdej szafce

Żeby na stałe ochronić się przed molami w pojemnikach z suchymi produktami oraz w szafkach rozłóż liście laurowe. W podobny sposób zadziałają suszone skórki cytrusów, w tym pomarańczy czy cytryn. Ich działanie wzmocnisz, wbijając w nie goździki.

Liście lauroweLiście laurowe Grzegorz Burakovsky / Shutterstock

Zobacz wideo

OFERTY AVANTI24.PL: Romantyczna sukienka na wiosnę już za 59,99! Klasyczna, a piękna.

Więcej o: