Kleszcze znajdziemy w lasach, na łąkach i w przydomowych ogródkach. Szacuje się, że co trzeci kleszcz jest nosicielem chorób. Jak się przed nimi chronić? Czy istnieje skuteczny sposób, aby je odstraszyć?
Aktywność kleszczy dostrzegł leśnik z województwa opolskiego z Nadleśnictwa Tułowice. Co prawda kleszcze nie zapadają w zimowy sen i mogą być aktywne cały rok, ale niższa temperatura w zimie sprawia, że chowają się one w ściółce leśnej, aby przetrwać do cieplejszego okresu. Temperatura powyżej zera jest dla nich znakiem, że mogą wyjść na powierzchnię, a nadchodząca wiosna jest dla nich okresem zwiększonej aktywności. Na profilu w mediach społecznościowych leśnik ostrzegł, aby zwracać uwagę na grasujące w lesie pajęczaki.
Jeszcze trochę i rozpocznie się kalendarzowa wiosna, przyroda jednak już budzi się do życia. Również te mniej przyjemne stworzenia można już spotkać w lesie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kleszcze bytują również w naszych ogrodach. Aby się ich pozbyć, warto posadzić odstraszające rośliny. Pajęczaki nie przepadają za:
Przed spacerem po lesie lub łąkach warto spryskać się odstraszającymi płynami, które skutecznie przegonią kleszcze. Na skórę możemy zaaplikować olejek eteryczny np. lawendowy, miętowy, goździkowy czy eukaliptusowy zmieszany z oliwą z oliwek lub oliwką dla dzieci. Taka mieszanka skutecznie zniechęci kleszcze.