Bratki to piękna ozdoba balkonów, dlatego nie dziwi fakt, że cieszą się wśród ogrodników ogromną popularnością. Marzec do idealny czas, by zwrócić na nie uwagę. Warto też poznać sposób na przedłużenie kwitnienia roślin i trik, dzięki któremu nie zostaną zniszczone przez zmienne warunki atmosferyczne. Od czego zacząć?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Bratki można zacząć sadzić już w marcu, jeśli na dworze jest coraz cieplej. Co istotne, niewielkie przymrozki nie powinny im zaszkodzić. Kwiaty kupione w kwiaciarni mogą potrzebować hartowania, dlatego warto na kilka dni postawić je na balkonie w osłoniętym miejscu, a dopiero później przesadzić do donic i skrzynek. Kwiaty nie mają dużych wymagań co do ziemi. Co prawda lubią żyzną, pełną próchnicy glebę, jednak sprawdzi się też podłoże uniwersalne lub te, które przeznaczone jest dla roślin balkonowych.
Nie każdy wie, że kwitnienie bratków można przedłużyć dzięki stosowaniu nawozów zawierających fosfor i potas. Dzięki temu będą cieszyć oczy zarówno nasze, jak i przechodniów, o wiele dłużej. Warto też regularnie usuwać przekwitające kwiaty.
Choć wciąż niewiele osób się na to decyduje, wysiew bratków można też przeprowadzić w domu, jednak optymalnym terminem jest dopiero czerwiec i lipiec. Ozdoba nie musi znajdować się tylko na balkonie czy w ogrodzie, ponieważ świetnie sprawdzi się również na parapecie — i, co najważniejsze, nie doświadczy uszkodzeń spowodowanych zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Do wysiewu przyda ci się zwykłe kartonowe pudełko po jajkach. Należy zwrócić uwagę, by nie przesadzić z ilością nasion — jedno na komorę będzie wystarczające. Gdy wzejdą (po dwóch, trzech tygodniach), należy zapewnić im więcej miejsca i przesadzić do donic lub pojemników. Wtedy też można wynieść je na balkon. Należy podlewać rośliny regularnie i pilnować, by podłoże było stale wilgotne. Nie powinno być jednak zbyt mokre, gdyż to mogłoby im zaszkodzić. Podczas podlewania warto zwrócić uwagę, by woda nie miała styczności z liśćmi, które często są podatne na schorzenia.