Kiedy siać marchew, rzodkiewkę i paprykę? Zapisz datę w kalendarzu i ciesz się obfitymi zbiorami

Kiedy siać marchew i rzodkiewkę? Samodzielna uprawa warzyw to sposób na zaoszczędzenie. Jest stosunkowo prosta, a wiele roślin można z powodzeniem hodować na balkonie czy tarasie. By cieszyć się zbiorami latem, warto zabrać się za wysianie już niedługo.

Jeśli chcesz uprawiać warzywa na balkonie, na początek zaopatrz się w odpowiedni pojemnik. Rzodkiewki czy papryki powinny być uprawiane w pojemniku o głębokości co najmniej 10 cm. Zwykłą marchew o długich korzeniach lepiej jest uprawiać w ogrodzie, będzie bowiem potrzebować dużo więcej miejsca. Na balkonie możesz jednak uprawiać marchew doniczkową, do której będziesz potrzebować głębokiej skrzynki. Przyda się też łopatka, grabie i odpowiednie podłoże, jeśli zamierzasz wysiać warzywa w pojemnikach.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Kiedy siać marchew? Najlepszy termin już niedługo

Wczesne marchewki dobrze jest wysiać wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia. Ich dojrzewanie zajmie około 12 tygodni. Odmiany o krótkich korzeniach dobrze sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Wybierz słoneczne stanowisko. Przekop ziemię i wyrównaj podłoże. Marchew wysiewaj dość płytko, na głębokości ok. 1 cm, w odstępach ok. 5 cm. Lekko przysyp ziemią i porządnie podlej.

Anna Popek Anna Popek wstaje o 4 rano i codziennie robi jedną rzecz. "O matko boska"

Kiedy siać rzodkiewkę? Siej co kilka dni, a będziesz się cieszyć zbiorami przez cały sezon

Rzodkiewka jest wyjątkowo prosta w uprawie, możesz ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Przygotuj pojemnik o głębokości co najmniej 10 cm i zadbaj o to, by miał otwory odprowadzające nadmiar wody. Kiedy siać rzodkiewkę? Najlepiej rób to wczesną wiosną, nawet na przedwiośniu, a więc w marcu. Po wysianiu możesz pojemniki lub grządki okryć agrowłókniną, by zabezpieczyć roślinę przed przymrozkami. Uważaj też na nadmiar słońca. Jeśli rzodkiewka zacznie wypuszczać kwiaty, nie wytworzy korzenia. Siej ją dość gęsto, w odstępach co 3-5 cm, na głębokość 1 cm. Możesz wysiewać rzodkiewkę w pojemnikach lub na grządkach co kilka dni, dzięki czemu zapewnisz sobie zbiory przez dłuższy czas. Podłoże powinno być wilgotne, ale uważaj, by nie przelać rośliny.

Zaraza ziemniaczana. Oprysk to najlepszy sposób na walkę z tym problemem Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Weź 10 zł i idź do apteki

Kiedy siać paprykę w domu? Kluczowy jest jeden szczegół

Papryka to również roślina, którą możesz uprawiać z powodzeniem zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Kiedy siać paprykę w domu? Najlepszym terminem jest marzec. Wysiej paprykę do rozsady nie później niż w połowie miesiąca. Zadbaj o dobrą i żyzną ziemię. Pojemniki z rozsadą umieść w słonecznym i ciepłym miejscu. Kluczowa jest odpowiednia temperatura. Na docelową uprawę również wybierz słoneczne miejsce, osłonięte od wiatru. Nasiona umieść w dołku w pojemniku. By papryka wykiełkowała, będzie potrzebować temperatury co najmniej 20 stopni. Gdy pojawi się pierwszy liść właściwy, zabierz się za pikowanie. Możesz też wysiać paprykę w docelowych doniczkach. Wtedy rozsyp nasiona w odległości ok. 1-2 cm, przysyp lekko ziemią. Gdy na zewnątrz będzie już odpowiednio ciepło, przenieś doniczki na balkon.

Więcej o: