Jak wyczyścić żelazko? Zmieszaj z wodą i zostaw na 15 minut. Będzie jak nowe

Jak wyczyścić żelazko? Zaledwie chwila wystarczy, by zniszczyć ulubione ubranie i przypalić delikatną powierzchnię. Na szczęście istnieją tanie i proste sposoby, które pozwolą uporać się z problemem. Wystarczy, że wykorzystasz produkty, które masz w domu.

Regularne dbanie o czystość żelazka jest bardzo ważne, gdyż z czasem na powierzchni powstają brzydkie zabrudzenia. Zdarza się też, że chwila zamyślenia wystarczy, by spowodować przypalenia materiału i stopy. Warto jak najszybciej wyczyścić urządzenie, by mogło służyć nam jak najdłużej. Mało kto wie, że można to zrobić tanimi, prostymi sposobami. Wystarczy produkt z kuchni i kilka minut.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej

Wyczyszczenie żelazka nie musi być trudne i czasochłonne. Jedyne czego potrzebujesz, to soda oczyszczona z kuchennej szafki. Nie musisz też podłączać urządzenia do prądu. Wystarczy zmieszać sodę z wodą tak, by utworzyć gęstą pastę, a następnie nałożyć jej cienką warstwę na przypalenia. Po odczekaniu około 15 minut należy wyszorować resztki spalenizny, co szybko przyniesie spektakularny efekt. Ostatnim krokiem jest wytarcie powierzchni wilgotną ściereczką (by usunąć resztki papki), a następnie suchą. Metoda nie powinna być stosowana na żelazkach ze stopą z teflonu.

Czym wyczyścić żelazko? Posyp drewnianą deskę solą i rozpocznij prasowanie

Istnieje również inny, prosty trik na szybkie wyczyszczenie żelazka. Wystarczy wziąć z kuchni sól i rozsypać ją na drewnianej desce do krojenia lub na papierze do pieczenia wyłożonym na desce do prasowania. Następnie należy podłączyć urządzenie do prądu, poczekać, aż się nagrzeje i rozpocząć "prasowanie" soli okrężnymi i delikatnymi ruchami. Szybko okaże się, że produkt ciemnieje, co oznacza, że spalenizna znika ze stopy żelazka. Działanie przez kilka kolejnych minut sprawi, że powierzchnia będzie całkiem czysta. Wtedy należy odłączyć urządzenie od prądu, poczekać, aż ostygnie i przetrzeć je zwilżoną ściereczką, by pozbyć się resztek soli. Triku nie należy stosować na żelazkach z powłoką z teflonu.

Więcej o: