Chciała dać córce poważne imię na "p". Rada Języka Polskiego jednak odradza

Imię jest jednym z elementów składających się na pierwsze wrażenie. Jego wybór powinien być więc dobrze przemyślany przez rodziców. Pewna kobieta zastanawiała się nad nadaniem córce łacińskiego imienia o znaczeniu "mądra". Jednak zdaniem Rady Języka Polskiego, dziewczynka w przyszłości może nie być z niego zadowolona.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Dla wielu rodziców wybór imienia dla dziecka jest nie lada wyzwaniem, nad którym głowią się miesiącami przed powitaniem swojej pociechy na świecie. Są jednak osoby, które na siłę szukają bardzo oryginalnych i rzadko spotykanych imion, by w ten sposób wyróżnić z tłumu swoje dziecko. Problem tkwi jednak w tym, że czasem efekt jest odwrotny od zamierzonego, a zamiast zachwytów jest wstyd i nienawiść swojego imienia, która czasem prowadzi nawet do jego zmiany.

Zobacz wideo Czy Paweł i Eliza Trybała bali się, co ich córki kiedyś znajdą w internecie na ich temat?

Chciała dać córce na imię Prudencja. Rada Języka Polskiego odradziła. Może nie być zadowolona

Jedna z matek rozważała nadanie swojej córce imienia Prudencja, jednak miała pewne wątpliwości, więc zwróciła się do członków Rady Języka Polskiego z pytaniem, czy będzie to w ogóle możliwe. Prof. dr hab. Walery Pisarek, który udzielił odpowiedzi twierdzi, że choć w urzędzie nie powinno być problemu z nadaniem dziewczynce imienia Prudencja, to nie jest przekonany, czy w przyszłości będzie ona z takiego imienia zadowolona.

Imię Prudencja jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Prudencjusz, które wywodzi się  z łacińskiego przymiotnika prudens o znaczeniu "roztropny", "mądry". Choć imiona Prudencja i Prudencjusz występują w Polsce bardzo rzadko, są wymieniane w wielu słownikach imion, m.in. w "Księdze naszych imion" Józefa Bubaka. Nie spodziewam się, by w którymkolwiek z urzędów stanu cywilnego w Polsce spotkała się Pani z odmową jego nadania

- wyjaśnił prof. dr hab. Walery Pisarek. - Natomiast nie jestem pewien, czy córka za parę lat będzie z tego imienia zadowolona, bo jest to imię bardzo poważne, dostojne i nie poddaje się łatwo zdrobnieniu: Prudzia? Prunia? Ale miłość nie takie trudności potrafi pokonać - dodał.

Programu Mamy czas możecie słuchać w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Wasze historie są dla nas ważne. Czekamy na listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: