Jak zadbać o hortensję po przymrozkach? Trik ogrodników uratuje roślinę. Jest niezawodny

Hortensja to ozdobny krzew o niezwykłej urodzie, który zachwyca pięknymi i gęstymi kwiatami. Niewiele osób jednak wie, że kwiat ten należy odpowiednio przygotować na wiosnę. Po pierwszych przymrozkach zróbmy jedną rzecz, a będziemy cieszyć się cudownymi kolorami w ogrodzie.

Gdy hortensje wyczują, że nadchodzą cieplejsze dni, wypuszczają nowe przyrosty. Zdarza się jednak, że po kilku ciepłych dniach, znów pojawia się przymrozek. Wówczas należy odpowiednio zabezpieczyć roślinę, aby nie doszło do jej uszkodzenia.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak pielęgnować hortensję? Roślina uchodzi za dość wymagającą

Hortensje mają wysokie wymagania glebowe – powinny rosnąć na glebie próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej. Marnieją na glebach gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Odpowiednio pielęgnowane kwitną przez cale lato aż do późnej jesieni. Aby roślina wypuszczała jak najwięcej kwiatów, należy pamiętać o jej przycinaniu. Robimy to regularnie, co roku, aby pozbyć się obumarłych pędów i wykonujemy wraz z początkiem wiosny. Hortensje wymagają dużej ilości nawadniania, szczególnie latem, gdyż zbyt mała ilość wody, skutkuje usychaniem liści i kwiatów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić, jeśli po przymrozkach hortensja zmarniała? Istnieje sposób, aby uratować pąki

Kiedy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, woda wewnątrz liści zamarza, a komórki pękają. W trakcie przymrozków hortensja może ulec poważnemu uszkodzeniu, a pąki zmieniają kolor na jasnoczerwony, a nawet brązowy lub czarny. Z czasem zaczynają więdnąć. Jeśli zauważyłaś na swojej hortensji skutki przymrozków, poczekaj, aż łodyga dojrzeje do punktu, gdzie wytwarza korę, a następnie oskrob ją poniżej uszkodzonych przez mróz miejsc. Dzięki temu pąki, które są poniżej uszkodzeń, nadal będą kwitły.

Więcej o: