Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Ci seniorzy mogą stracić nawet 190 zł

Dzięki marcowej waloryzacji, w 2023 roku 13. emerytura wzrosła o 250 zł brutto. To jednak podwyżka tylko "na papierze". W rzeczywistości kwota jest o wiele niższa. Powodem jest opodatkowanie tzw. trzynastki. Ile seniorzy dostaną na rękę?

W 2022 roku 13. emerytura była zwolniona z podatku. Wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Super Expressem" potwierdził, że w tym roku trzynasta emerytura będzie opodatkowana. – To było rozwiązanie epizodyczne, jednorazowe związane z komplikacją tych zaliczek związanymi ze zmianami podatkowymi – zaznaczył wiceminister. To oznacza, że do kieszeni emerytów trafią znacznie mniejsze kwoty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Seniorzy otrzymają mniej. "Pomysł jest absurdalny"

13. emerytura 2023 trafi na konta seniorów już w kwietniu. Rząd zapowiadał, że w 2023 roku trzynasta emerytura będzie wyższa o 250 zł. W rzeczywistości na konta seniorów trafi jednak mniej, niż sugerują władze. Powodem jest opodatkowanie 13. emerytury, w wyniku czego fiskus zabierze większość obiecanej podwyżki. Jak zauważa dr Antoni Kolek w rozmowie z Superbiznesem, to absurdalny pomysł. – Pomysł jest absurdalny. […] W przypadku trzynastej i czternastej emerytury, są to świadczenia takie same jak zasiłki z pomocy społecznej, więc nie ma żadnego argumentu, żeby je opodatkować – przyznał.

Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Na świadczeniu skorzysta głównie Urząd Skarbowy

Ile wynosi 13. emerytura netto? Okazuje się, że im wyższe świadczenie otrzymuje senior z ZUS, tym 13. emerytura będzie niższa. Minimalnie wyniesie ona 1254,87 zł netto i mowa tutaj o emerytach, którzy pobierają powyżej 2500 zł brutto miesięcznie. Wynika to z faktu, że trzynastka będzie opodatkowana. 

Seniorzy, którzy pobierają świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają około 1330 zł netto dodatku. Na pełną kwotę 13. emerytury zmniejszoną jedynie o składkę zdrowotną, a zatem 1445,48 zł mogą liczyć emeryci ze świadczeniami poniżej 800 zł miesięcznie. 

Więcej o: