Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Ci seniorzy mogą stracić nawet 190 zł

Dzięki marcowej waloryzacji, w 2023 roku 13. emerytura wzrosła o 250 zł brutto. To jednak podwyżka tylko "na papierze". W rzeczywistości kwota jest o wiele niższa. Powodem jest opodatkowanie tzw. trzynastki. Ile seniorzy dostaną na rękę?

W 2022 roku 13. emerytura była zwolniona z podatku. Wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Super Expressem" potwierdził, że w tym roku trzynasta emerytura będzie opodatkowana. – To było rozwiązanie epizodyczne, jednorazowe związane z komplikacją tych zaliczek związanymi ze zmianami podatkowymi – zaznaczył wiceminister. To oznacza, że do kieszeni emerytów trafią znacznie mniejsze kwoty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Seniorzy otrzymają mniej. "Pomysł jest absurdalny"

13. emerytura 2023 trafi na konta seniorów już w kwietniu. Rząd zapowiadał, że w 2023 roku trzynasta emerytura będzie wyższa o 250 zł. W rzeczywistości na konta seniorów trafi jednak mniej, niż sugerują władze. Powodem jest opodatkowanie 13. emerytury, w wyniku czego fiskus zabierze większość obiecanej podwyżki. Jak zauważa dr Antoni Kolek w rozmowie z Superbiznesem, to absurdalny pomysł. – Pomysł jest absurdalny. […] W przypadku trzynastej i czternastej emerytury, są to świadczenia takie same jak zasiłki z pomocy społecznej, więc nie ma żadnego argumentu, żeby je opodatkować – przyznał.

Świadczenie ratownicze 2023. Ci seniorzy mogą dostawać dodatkowe 200 zł, ale nie z ZUS-u. Do wniosku potrzebny może być świadekPremier zapowiedział nowy dodatek w wysokości 300 zł. Dla kogo?

Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Na świadczeniu skorzysta głównie Urząd Skarbowy

Ile wynosi 13. emerytura netto? Okazuje się, że im wyższe świadczenie otrzymuje senior z ZUS, tym 13. emerytura będzie niższa. Minimalnie wyniesie ona 1254,87 zł netto i mowa tutaj o emerytach, którzy pobierają powyżej 2500 zł brutto miesięcznie. Wynika to z faktu, że trzynastka będzie opodatkowana. 

Seniorzy, którzy pobierają świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają około 1330 zł netto dodatku. Na pełną kwotę 13. emerytury zmniejszoną jedynie o składkę zdrowotną, a zatem 1445,48 zł mogą liczyć emeryci ze świadczeniami poniżej 800 zł miesięcznie. 

Ola Żebrowska pokazała wiadomość od 'fanki'. 'Pani Aleksandro, pani nie ma wstydu'Ola Żebrowska pokazała wiadomość od "fanki". "Pani nie ma wstydu"

Więcej o: