Jak wybielić firanki? Wsyp dwa produkty do miski i namocz materiał przed praniem. Będą jak nowe

Po zakończeniu prania firanek oczekujemy, że będą zachwycać śnieżną bielą. Niestety rzadko tak się dzieje, a materiał z tygodnia na tydzień szarzeje i coraz trudniej go wybielić. Okazuje się, że skuteczną pomocą są domowe mieszanki. Dzięki nim zapomnisz o chemicznych specyfikach.

Niektórzy piorą firanki zaledwie kilka razy w roku — przed świętami lub innymi specjalnymi okazjami. Warto jednak robić to częściej, gdyż materiał szybko zbiera kurz i inne zanieczyszczenia, które z czasem mogą negatywnie odbić się na zdrowiu. Jeśli po wyjęciu z pralki firany nie zachwycają już bielą tak, jak wcześniej, nie pozbywaj się ich. Zamiast tego zastosuj domowe mieszanki, które wydobędą pierwotny kolor, a materiał znów będzie wyglądał jak nowy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

W czym moczyć firanki, żeby były śnieżnobiałe? Te domowe mieszanki skutecznie wydobędą biel

Nie każdy wie, że przed praniem firan w pralce warto namoczyć je w roztworze, który pozwoli wydobyć śnieżną biel materiału. Okazuje się, że niektóre niezbędne produkty większość z nas ma już w swojej kuchni lub apteczce. Na co warto się zdecydować?

  • Sól i ocet — Takie połączenie warto stosować na firankach wykonanych ze sztucznych tkanin. Wystarczy zmieszać 10 l wody z połową szklanki octu, a na koniec dosypać 4 łyżki soli. Gdy mikstura będzie gotowa, mocz w niej firanki przez kilka godzin. Dzięki temu odzyskają biel.
  • Aspiryna — Rozpuść w 5 l wody 5 tabletek aspiryny i namaczaj firanki przez kilka godzin. Kapsułki dzięki swoim właściwościom wydobędą naturalną biel materiału.

Jak odzyskać biel firanek? Wykorzystaj sodę oczyszczoną z kuchni

Inną pomocą w wybielaniu zszarzałych firanek jest popularna soda oczyszczona z kuchni. Można ją wykorzystać na dwa sposoby.

  1. Rozpuść 500 g sody oczyszczonej w 10 l wody, namocz materiał i pozostaw go na kilka godzin. Po wszystkim wypierz firanki w pralce.
  2. Jeśli nie masz czasu na namaczanie, zastosuj prostszy sposób. Włóż firanki do bębna pralki i dosyp do środka sodę oczyszczoną. Dodaj standardowe środki czyszczące i uruchom program.

Soda oczyszczona dzięki swoim właściwościom sprawi, że oprócz wybielenia firanek materiał będzie miększy i przyjemniejszy w dotyku.

Więcej o: