Jak wyczyścić piekarnik? Wymieszaj z wodą i nałóż na przypalenia. Będzie lśnił czystością

Piekarnik to urządzenie, które mało kto lubi czyścić. Nic dziwnego. Zalegające w nim resztki, przypalenia oraz tłuszcz to nie są zabrudzenia, których pozbędziesz się łatwo z pomocą tradycyjnych metod. Na szczęście sprawę znacznie ułatwią domowe triki, do których wykorzystasz produkty z kuchni.

Brak regularności w czyszczeniu piekarnika potrafi bardzo szybko się zemścić. Wystarczy chwila nieuwagi, by pojawiły się w nim uporczywe, zaschnięte resztki jedzenia, czy przypalony tłuszcz. Jak się ich pozbyć szybko i stosunkowo łatwo? Sięgnij po domowe sposoby, a urządzenie będzie wyglądało jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Jak wyczyścić piekarnik szybko i bez szorowania? Na lekkie zabrudzenia wystarczy woda lub ocet

W przypadku niewielkich zabrudzeń piekarnika lub jeśli chcesz go po prostu odświeżyć, wykorzystaj parę wodną. Nagrzej urządzenie do 150 stopni, następnie włóż do środka żaroodporne naczynie wypełnione wodą i pozostaw w środku na kilka minut. Teraz wystarczy poczekać, aż piekarnik ostygnie, a następnie z pomocą gąbki przetrzeć ścianki, by pozbyć się lżejszego brudu.

Możesz także wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1, a powstałą mieszanką spryskać wnętrze urządzenia. Po paru minutach pozbądź się namoczonych zabrudzeń z pomocą ścierki lub gąbki. Na koniec wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić mocno brudny piekarnik? Z pomocą przyjdzie niezawodna pasta

Gdy twój piekarnik potrzebuje naprawdę porządnego i mocnego czyszczenia, postaw na sodę oczyszczoną. Dodaj do niej odrobinę wody bądź octu, by powstała gęsta, pieniąca się pasta, a następnie dokładnie rozprowadź we wnętrzu urządzenia. Zostaw na godzinę, a po tym czasie wyczyść z pomocą gąbki. Ostatnim etapem jest wytarcie piekarnika do sucha.

Sprytny trik na brudną szybę w piekarniku. Nie potrzebujesz niczego więcej

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na czystą szybę z drzwiczek od piekarnika, nie musisz zaopatrywać się w żadne dodatkowe produkty, bo także tutaj doskonale sprawdzi się woda z octem czy soda oczyszczona. Pierwszą mieszankę zastosuj tak, jak w przypadku czyszczenia wnętrza urządzenia. Jeśli zaś chodzi o sodę, najpierw zwilż szybę z pomocą gorącej wody, a następnie dokładnie posyp ją proszkiem, by pokryła całość. Odczekaj kilka minut i zmyj z pomocą gąbki. W przypadku wyjątkowo trudnych zabrudzeń możesz sięgnąć po kawałek folii aluminiowej. Zgnieć z niej kulkę i z jej pomocą wyszoruj szybę. Na koniec zetrzyj resztki sody wilgotną ściereczką i wytrzyj do sucha.

Więcej o: