W jakiej temperaturze piec sernik? Trzymaj się jednej zasady, a wyjdzie puszysty jak obłoczek

Praktycznie każdy lubi sernik. Ciasto nie jest trudne w przygotowaniu i często zdobi nasze stoły podczas urodzinowych przyjęć czy świąt. Niestety nie zawsze się udaje i po wyjęciu z piekarnika nieestetycznie opada. Wpływa na to nieodpowiednio dobrana temperatura pieczenia.

Sernik jest jednym z najchętniej wybieranych ciast. Nic dziwnego — smakuje praktycznie każdemu, a na dodatek nie jest skomplikowany w przygotowaniu. Okazuje się jednak, że nie zawsze wychodzi, a po upieczeniu nieładnie opada. Zazwyczaj bezpośredni wpływ ma nieodpowiednio dobrana temperatura. Jaka jest prawidłowa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski

W jakiej temperaturze piec sernik? Zapamiętaj, a ciasto zawsze się uda

Choć pieczenie sernika na pierwszy rzut oka może nie wydawać się skomplikowane, warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę, do jakiej nagrzewamy piekarnik. Okazuje się, że należy zachować przedział od 150 do 180 stopni Celsjusza. W zależności od rodzaju sernika dobrym nawykiem jest też dokładne trzymanie się przepisu, który zawiera odpowiednie wskazówki dotyczące pieczenia.

Niektórym się wydaje, że jeśli piekarnik będzie mocno nagrany, ciasto po prostu szybciej się upiecze. Niestety to nieprawda. Lepiej, by temperatura była niższa niż wyższa — zbyt wysoka doprowadzi do utworzenia się górki i opadnięcia ciasta już chwilę po wyjęciu z urządzenia. Dzięki niższej masa nie zetnie się gwałtownie, a ciasto upiecze się równomiernie.

Niektórzy decydują się również na pieczenie sernika w niższej temperaturze, między 120 a 150 stopni Celsjusza. Choć cały proces trwa około 1 godzinę dłużej, ciasto po przygotowaniu ma delikatną strukturę i wygląda apetycznie.

Domowe sposoby na wągryNałóż na twarz, a wągry znikną. Potrzebne produkty znajdziesz w kuchni

Czy sernik wyjmuje się od razu po upieczeniu? Okazuje się, że warto się wstrzymać

Czasem zdarza się, że po długim pieczeniu sernik staje się wysuszony. Na szczęście istnieje prosty trik, który pozwoli temu zapobiec. Wystarczy przed pieczeniem postawić w piekarniku pod ciastem naczynie z wodą lub włożyć blaszkę z sernikiem do większej formy, wypełnionej niedużą ilością cieczy. Dzięki kąpieli wodnej unikniemy nieestetycznych pęknięć ciasta, a także zachowamy odpowiednią wilgoć i puszystość. Nie należy też wyciągać sernika z piekarnika bezpośrednio po upieczeniu. Warto dać mu czas, by ostygł przy uchylonych drzwiczkach.

Te małe psy domowe są szalenie urocze! Chihuahua, Buldog francuski i Shih tzu. Wiemy, który jest najdroższyNajdroższe psy domowe. Na czele rasa, która uważana jest prawie za świętą

Przepis na delikatny sernik. Przygotuj go w ten sposób, a rozpłynie się w ustach

Składniki:

  • 1 kg twarogu na sernik;
  • 10 jajek;
  • 1 kostka masła;
  • olejek waniliowy;
  • 1 szklanka cukru;
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej;
  • 50 g rodzynek.

Sposób przygotowania:

  1. Ubij żółtka z cukrem, a białka wstaw do lodówki.
  2. Dodaj do żółtek masło i twaróg i dalej ubijaj ciasto.
  3. Przesiej do masy 2 łyżki mąki ziemniaczanej i dodaj aromat waniliowy. Wymieszaj.
  4. Ubij białka na sztywno, dodaj je do masy serowej i zamieszaj do uzyskania jednolitej struktury.
  5. Namocz rodzynki, obtocz je w mące i włóż do masy.
  6. Wylej ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz przez około 50 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
  7. Pamiętaj, by nie wyciągać sernika od razu po upieczeniu — pozwól mu wystygnąć przy uchylonych drzwiczkach.
Więcej o: