Została pierwszą w Polsce komendantką powiatową straży pożarnej. "To był szok"

23 lutego 2023 roku bryg. Marta Kacprzycka została pierwszą w Polsce komendantką powiatową Państwowej Straży Pożarnej. - To był szok, że pierwsza kobieta. To ogromne wyzwanie, ale także wyróżnienie - przyznała w rozmowie z "Dzień dobry TVN".

Po raz pierwszy w Polsce na stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej została powołana kobieta. Bryg. Marta Kacprzycka obejmie jednostkę w Gnieźnie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiktoria Gąsiewska o udziale swojego brata w High League. Czy ona sama zawalczy w oktagonie?

Została pierwszą komendantką powiatową PSP. "To ogromne wyzwanie, ale także wyróżnienie"

W lutym media obiegła informacja o wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniu. To właśnie wtedy komendantką powiatową PSP została bryg. Marta Kacprzycka, stając się równocześnie pierwszą kobietą w Polsce na tym stanowisku. Akt powierzenia obowiązków otrzymała z rąk Komendanta Głównego PSP, gen. Andrzeja Bartkowiaka i Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu nadbryg. Dariusza Matczaka.

Warto wiedzieć, że w Państwowej Straży Pożarnej pracuje niemal 30 000 funkcjonariuszy, z czego zaledwie 1197 to kobiety. Tylko 194 z nich zajmuje stanowiska kierownicze.

Jak na informację o tym, że jest pierwszą komendantką powiatową, zareagowała Marta Kacprzycka? 
- To ogromne wyzwanie, ale także wyróżnienie — przyznała w rozmowie z "Dzień dobry TVN". 

Brygadier Marta Kacprzycka pierwszą panią komendant PSP. Jak wyglądała jej kariera?

W 2005 roku rozpoczęła studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, a gdy je ukończyła, przeniesiono ją do komendy w Ostrołęce, gdzie pracowała osiem lat. Następna była komenda wojewódzka, gdzie pracowała w wydziale kontrolno-rozpoznawczym. Pięła się po szczeblach kariery, aż została naczelnikiem wydziału. Niedawno przełożeni zadecydowali o kolejnym awansie, tym razem na stanowisko komendanta powiatowego. - To był szok, że pierwsza kobieta — powiedziała w rozmowie z "Dzień dobry TVN".

Więcej o: