"Trzynastka" nie tylko dla seniorów. Oni dostaną nawet 6 tys. zł. Wystarczy, że spełnią jeden warunek

Nie tylko seniorzy mogą liczyć na tzw. trzynastki. W 2023 roku dodatkowe wynagrodzenia wpłyną też na konta urzędników i pracowników budżetowych. Na jakie kwoty mogą liczyć? Niektóre zaskakują.

"Trzynastka" to popularne określenie na dodatkową emeryturę wypłacaną seniorom. 13. emerytura w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto, choć już wiadomo, że na konta seniorów wpłyną niższe kwoty. "Trzynastka" trafi jednak nie tylko do emerytów, lecz także pracowników budżetówki. Niektórzy urzędnicy mogą liczyć nawet na 6000 zł, choć rekordowe kwoty trafią również do prezydentów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

"Trzynastka" nie tylko dla seniorów. Na dodatkową pensję mogą liczyć też urzędnicy

Pracownicy urzędu, a więc zarówno urzędnicy, jak i pozostali zatrudnieni, mogą liczyć na trzynastą pensję. "Trzynastka" należy się również wójtom i prezydentom miast. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, jej wysokość jest jednak uzależniona od pensji. Niektórzy pracownicy otrzymają więc świadczenie w wysokości pensji minimalnej, inni, jak prezydenci miast, nawet kilkanaście tysięcy zł. – W jednostkach samorządu terytorialnego trzynastka jest świadczeniem pracowniczym o charakterze obligatoryjnym i w związku z tym pracodawcy samorządowi nie mają możliwości wpływu na sposób ustalenia jego wysokości – zaznaczył Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznań, w rozmowie z "Faktem". "Trzynastka" wynosi 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia danego pracownika.

Co robić, by otrzymać trzynastą pensję? Wystarczy… przychodzić do pracy. Wypełnianie obowiązków wynikających z umowy oraz przepracowanie co najmniej pół roku to jedyne wymagania. Pracownik, który w urzędzie przepracował mniej niż rok, ale więcej niż 6 miesięcy, otrzyma "trzynastkę" w mniejszej wysokości.

"Trzynastka" dla prezydentów. Ile wypłacono w największych miastach?

"Fakt" postanowił skontaktować się z urzędami największych miast w Polsce, nie wszyscy jednak zdecydowali się odpowiedzieć na pytanie o kwoty wypłacanych trzynastek dla prezydentów i urzędników. Wrocław, Gdańsk czy Warszawa nie ujawniły kwot. Z kolei w Łodzi "trzynastki" nie zostały jeszcze wypłacone. Z danych uzyskanych przez dziennikarzy wynika, że rekordowe kwoty wypłacono w Krakowie. Ile w ramach trzynastek otrzymali (lub otrzymają) prezydenci i urzędnicy?

  • Kraków: prezydent Jacek Majchrowski otrzymał 21 900 zł w ramach trzynastej pensji. Łącznie wypłacono 18 mln 800 tys. zł, przeciętnie "trzynastka" wynosiła 5800 zł.
  • Białystok: prezydent Tadeusz Truskolaski otrzymał 13 900 zł. Łącznie wypłacono 3 mln 900 tys. zł, przeciętnie "trzynastka" wynosiła 3300 zł.
  • Poznań: prezydent Jacek Jaśkowiak otrzymał 12 200 zł na rękę (ok. 18 tys. brutto). Urząd nie podał, ile kosztowała wypłata "trzynastek".
  • Lublin: prezydent Krzysztof Żuk otrzymał 21 500 zł. Łącznie w ramach "trzynastek" wypłacono 8 mln 100 tys. zł.
Więcej o: