Inflacja w Polsce 2023. Odczyt jest najwyższy od 26 lat. Glapiński: Będzie lecieć na łeb na szyję

Ile wynosi inflacja w Polsce? Luty 2023 okazał się pod tym względem rekordowy. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, wedle których w zeszłym miesiącu odczyty wskazały 18,4 proc. To najwyższa wartość od przeszło 26 lat.

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, inflacja roczna w lutym br. w Polsce wyniosła 18,4 proc. O ile zdrożały konkretne produktu oraz usługi? Czy możemy spodziewać się jej spadku?

Zobacz wideo Glapiński: Płaskowyż się kończy, będzie bardzo szybkie zejście inflacji (...) Wszystko przy założeniu, że nie wystąpi nic nieoczekiwanego, typu Tajwan, wojna itp.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja w Polsce 2023. Luty rekordowym miesiącem? 

Inflacja w ujęciu rocznym w lutym tego roku wyniosła 18,4 proc. Co więcej, osiągnęła ona także najwyższą wartość od przeszło 26 lat. Na podobnym poziomie była pod koniec 1996 roku, kiedy to w grudniu wynosiła nieznacznie więcej, bo 18,5 proc. W przeciągu ostatniego roku innym najwyższym odczytem był ten z października 2022 roku, kiedy to wyniósł 17,9 proc. 

Ile wynosiła inflacja w styczniu 2023, a ile wynosiła inflacja w lutym 2022?

Inflacja w styczniu wyniosła 16,6 proc., a patrząc miesiąc do miesiąca, w lutym wzrosła o 1,2 proc., co oznacza, że o tyle podrożał koszyk analizowany przez GUS. Rok temu, w lutym 2022 roku inflacja wynosiła 8,5 proc.

Inflacja w Polsce, wykres. O tyle zdrożały podstawowe produkty

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny żywność w Polsce w lutym była droższa o 24,7 proc. niż rok temu. O ile zdrożały przykładowe produkty?

  • mąka — niemal 33 proc.,
  • jaja - 35,6 proc.,
  • cukier — aż 85 proc.,
  • masło - 11 proc.,
  • mięso drobiowe — prawie 26 proc.,
  • mięso wieprzowe - 33,5 proc.,
  • owoce — niemal 18 proc.,
  • warzywa - 22,3 proc. 

Cena za energię elektryczną wzrosła o 22,4 proc., za opał o 53,5 proc., a za paliwo o 30,8 proc.

Inflacja — Polska 2023. Prognozy wskazują, że rekord długo się nie powtórzy. Glapiński: inflacja będzie lecieć na łeb, na szyję

Choć lutowy wynik należy do najwyższych, jak podaje portal next.gazeta.pl, zarówno prognozy NBP, jak i ekonomistów z nim niezwiązanych uspokajają. Taki odczyt nie powinien się powtórzyć przez długi czas, a od marca inflacja ma zacząć spadać. Nie jest pewne tylko jak szybko. Według NBP już w wakacje bądź zaraz po nich powinna zejść do jednocyfrowej liczny, a pod koniec 2023 roku nawet do 7-8 proc. - Płaskowyż się kończy, teraz będzie bardzo szybkie zejście z poziomem inflacji. Inflacja będzie lecieć na łeb na szyję! Na koniec roku inflacja będzie wynosiła trochę ponad 7 proc. - poinformował prezes NBP Adam Glapiński, cytowany przez portal next.gazeta.pl. Należy mieć jednak na uwadze, że spadek inflacji nie jest równoznaczny ze spadkiem cen. Te nadal będą rosnąć, jednak wolniej niż przez ostatni rok.

Więcej o: