Jak często pary powinny uprawiać seks, aby być szczęśliwe? Ekspertka zdradza liczbę "w sam raz"

Ekspertka ds. związków i seksu postanowiła odpowiedzieć na niezliczone ilości pytań, które dostawała od par. "Jak często powinnaś robić to ze swoim partnerem?" Terapeutka powołała się na wyniki badań, które wskazują, jaka liczba jest "w sam raz" dla szczęścia seksualnego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bliskość i więź to ludzka potrzeba i nie jest tajemnicą, że seks uszczęśliwia ludzi. Robienie tego wyjątkowo często wcale nie oznacza, że poziom twojego szczęścia zwiększy się kilkukrotnie. Nie ma za to ustalonej liczby, jak często najszczęśliwsze pary uprawiają seks. "Normalna" częstotliwość to wszystko, co wydaje się satysfakcjonujące dla osób w związku. Kluczową rolę odgrywa za to komunikacja. Dzięki niej możemy się upewnić, że obie strony czują się spełnione. Jednak co na ten temat mówią badania i eksperci?

Zobacz wideo Majka Jeżowska o pracy z Bartoszem Gelnerem na planie "Pokolenia Ikea". To ona wymyśliła TO zdanie

Ekspertka rozwiała wątpliwości. Jak często pary powinny uprawiać seks, by być szczęśliwe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często pary powinny uprawiać seks. Pewna terapeutka ze Stanów Zjednoczonych, której zadawano je niezliczoną ilość razy postanowiła odpowiedzieć w formie nagrania na platformie TikTok. Doktor Bat Sheva Marcus zaznaczyła na wstępie, że warto pamiętać, że każda para jest inna i ma różne potrzeby.

Jak często powinnaś robić to ze swoim partnerem, aby osiągnąć maksimum szczęścia? Według badań jest to raz w tygodniu.

Ekspertka powołała się na wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez University of Toronto Mississauga przez trzech naukowców. Objęło ono 25 tysięcy osób w wieku 23 lat i trwało od 1989 do 2012 roku. Ankietowanych pytano o to, jak często uprawiają seks i jak koreluje to z poziomem zadowolenia w ich związkach. Długoterminowe badanie wykazało, że niezależnie od wieku, płci czy długości związku raz w tygodniu starcza, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie w parze. Kristen Mark, dyrektor Laboratorium Promocji Zdrowia Seksualnego na Uniwersytecie Kentucky podsumowała:

Raz w tygodniu to magiczna liczba

Podobne wyniki jak podaje "NBC News" zostały opublikowane 2 lata później, bo w 2017 roku i ukazały się w Archives of Sexual Behavior. Badanie wykazało, że przeciętny dorosły obecnie uprawia seks 54 razy w roku, co odpowiada mniej więcej raz w tygodniu. W porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w latach 90. jest to mniej o około dziewięć rocznie. 

Doktor Bat Sheva Marcus przekonuje, aby przede wszystkim kierować się swoim szczęściem

"Dobra rutyna seksualna" jak przekonuje doktor Bat Sheva Marcus może wydawać się nudna, ale jest świetnym punktem wyjścia dla par, które chcą utrzymać dobry poziom intymności w swoim związku. Według ekspertki wiele osób w relacjach ma bajkowe wyobrażenie, że pragnienie seksu powinno być stale obecne i nie potrzebuje planowania. Marcus podsumowuje, że jak na wszystko inne w związku, trzeba również na to zapracować. Chociaż badanie, dotyczące częstotliwości uprawiania seksu w związku wydaje się podawać ostateczną liczbę, ostatecznie terapeutka zaznacza, że tylko dwie osoby w relacji mają świadomość tego, czy ich życie seksualne jest satysfakcjonujące.

Więcej o: