Jaka ziemia do monstery? Wiele osób popełnia błąd. Jeden rodzaj zapewni roślinie bujny wzrost

Monstera to popularna roślina hodowana w mieszkaniach. Zachwyca pięknymi, poszarpanymi oraz zielonymi liśćmi i stanowi świetną ozdobę w naszym domu. Jaka ziemia do monstery jest najlepsza? Jak pielęgnować tę roślinę?

Monstera występuje naturalnie w Ameryce Południowej. Charakteryzuje się rozłożystymi liśćmi, przez co imituje "małą dżunglę" w naszym mieszkaniu. Jest coraz popularniejsza i chętnie ozdabiamy nią nasze mieszkania. Pamiętajmy jednak, że jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Czego nie lubi monstera? Pamiętaj o tych zasadach, aby wyhodować piękną roślinę

Monstera nie powinna stać w miejscach mocno nasłonecznionych. Zbyt duża dawka światła słonecznego może powodować zżółknienie liści. Roślinę należy postawić w półcieniu i w miejscu, gdzie nie ma przeciągów. Idealna temperatura dla właściwego wzrostu to 24 stopnie latem i 13 stopni Celsjusza w zimie. Pamiętajmy, że monstera to duża roślina, a jej liście mogą osiągać nawet 60 centymetrów, więc powinniśmy zapewnić jej sporo przestrzeni. Nie lubi obfitego podlewania. Latem wystarczy dolewać jej wody raz w tygodniu, zimą zaś raz na dwa tygodnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka ziemia do monstery? Ta roślina ma duże wymagania glebowe

Monstera najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, która zapewnia dobrą wilgotność i nie zatrzymuje wody. Podłoże torfowe nadaje się idealnie dla monstery. Warto wzbogacić je o kompost lub perlit, a wówczas nasza roślina będzie pięknie i zdrowo rosła. Pamiętajmy również o dobraniu odpowiedniej donicy, aby korzenie mogły swobodnie się rozrastać. Monstera to duża tropikalna roślina, więc z czasem może potrzebować również różnego rodzaju podpór. W naturalnych warunkach wije się ona wokół pni drzew i pnie ku górze. Dlatego również w domowych warunkach powinniśmy zapewnić jej taką możliwość. Z czego wykonać podpórki? Dobrym pomysłem są drewniane i bambusowe drabinki lub paliki.

Więcej o: