Jaka ziemia do monstery? Wiele osób popełnia błąd. Jeden rodzaj zapewni roślinie bujny wzrost

Monstera to popularna roślina hodowana w mieszkaniach. Zachwyca pięknymi, poszarpanymi oraz zielonymi liśćmi i stanowi świetną ozdobę w naszym domu. Jaka ziemia do monstery jest najlepsza? Jak pielęgnować tę roślinę?

Monstera występuje naturalnie w Ameryce Południowej. Charakteryzuje się rozłożystymi liśćmi, przez co imituje "małą dżunglę" w naszym mieszkaniu. Jest coraz popularniejsza i chętnie ozdabiamy nią nasze mieszkania. Pamiętajmy jednak, że jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Kinga RusinKinga Rusin schudła 20 kg. W czym tkwi sekret 52-latki?

Czego nie lubi monstera? Pamiętaj o tych zasadach, aby wyhodować piękną roślinę

Monstera nie powinna stać w miejscach mocno nasłonecznionych. Zbyt duża dawka światła słonecznego może powodować zżółknienie liści. Roślinę należy postawić w półcieniu i w miejscu, gdzie nie ma przeciągów. Idealna temperatura dla właściwego wzrostu to 24 stopnie latem i 13 stopni Celsjusza w zimie. Pamiętajmy, że monstera to duża roślina, a jej liście mogą osiągać nawet 60 centymetrów, więc powinniśmy zapewnić jej sporo przestrzeni. Nie lubi obfitego podlewania. Latem wystarczy dolewać jej wody raz w tygodniu, zimą zaś raz na dwa tygodnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wlej do wody dwie łyżeczki i przetrzyj kafelki. Produkt za 3 zł w mig rozprawi się z zaciekamiDodaj do wody i wyszoruj płytki łazienkowe. Na długo zapomnisz o brudzie

Jaka ziemia do monstery? Ta roślina ma duże wymagania glebowe

Monstera najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, która zapewnia dobrą wilgotność i nie zatrzymuje wody. Podłoże torfowe nadaje się idealnie dla monstery. Warto wzbogacić je o kompost lub perlit, a wówczas nasza roślina będzie pięknie i zdrowo rosła. Pamiętajmy również o dobraniu odpowiedniej donicy, aby korzenie mogły swobodnie się rozrastać. Monstera to duża tropikalna roślina, więc z czasem może potrzebować również różnego rodzaju podpór. W naturalnych warunkach wije się ona wokół pni drzew i pnie ku górze. Dlatego również w domowych warunkach powinniśmy zapewnić jej taką możliwość. Z czego wykonać podpórki? Dobrym pomysłem są drewniane i bambusowe drabinki lub paliki.

Więcej o: