Kiedy sadzić dalie, lilie i bratki? Uważaj na ważny szczegół. Dzięki temu pięknie zakwitną

Zbliża się wiosna, a więc i pracowity czas w ogrodzie i na balkonie. To wtedy najczęściej zabieramy się za wysiewanie czy sadzenie owoców, warzyw, ale też i kwiatów. Zastanawiasz się, kiedy sadzić dalie, bratki czy lilie ogrodowe? Podpowiadamy.

Termin sadzenia wielu roślin uzależniony jest od ich wymagań i warunków pogodowych. Najczęściej sadzi się je wiosną, niektóre do gruntu trafić powinny jesienią. Ważne jest, by dobrze rozplanować kalendarz ogrodnika. Co kiedy sadzić, by kwiaty pięknie kwitły latem?

Więcej porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić bratki? Zabierz się za to już niebawem, a będą pięknie kwitły

Bratki to kolorowe kwiaty, proste w uprawie i dostępne są w niemal każdym możliwym kolorze. Ich zaletą jest długie kwitnienie, od wiosny aż do końca czerwca. Z tego właśnie powodu często na balkonach i tarasach często goszczą bratki. Kiedy sadzić te kwiaty? Termin uzależniony jest od tego, czy kupujesz świeże sadzonki, czy kwiaty zimowały w domu. Najlepszy moment na sadzenie bratków na balkonie to wczesna wiosna, przełom marca i kwietnia. Kwiaty zimowane przed przesadzeniem musisz zahartować. Pamiętaj, by na dno skrzynek czy doniczek wysypać warstwę drenażową, która zapobiegnie zastojom wody. Jeśli zamierzasz uprawiać bratki na rabatach w ogrodzie, za sadzenie zabierz się w połowie maja.

Kiedy sadzić dalie? Uważaj na ten ważny szczegół, by nie zaszkodzić kwiatom

Kiedy sadzić dalie? Kwiaty te do gruntu sadzi się w drugiej połowie maja. Dalie nie lubią przymrozków, a maj to odpowiednia pora. Temperatura gruntu i powietrza jest już wystarczająco wysoka, by nie zaszkodzić roślinie. By przyspieszyć kwitnienie, karpy można wcześniej posadzić do doniczek, a pod koniec maja przenieść już bezpośrednio go gruntu. Dalie do doniczek sadź w marcu lub kwietniu, pamiętaj jednak, że są to kwiaty wyjątkowo wrażliwe na przymrozki. Doniczki trzymaj więc w cieple.

Kiedy sadzić lilie ogrodowe? Dogodny termin zależy od odmiany

Lilie to rośliny o charakterystycznych kwiatach. Od jakiegoś czasu cieszą się sporą popularnością i coraz częściej pojawiają się w ogrodach. Kiedy sadzić lilie? Termin zależy od kwitnienia. Odmiany kwitnące najwcześniej najlepiej sadzić w ogrodzie na przełomie września i października. Te późno kwitnące można sadzić w kwietniu i maju. Wyjątkiem jest lilia biała, którą do gruntu sadzi się późnym latem.

Więcej o: