Jak pozbyć się mchu z trawnika? Rozsyp to w ogrodzie, a szybko rozprawisz się z problemem

Mech na trawniku rośnie w błyskawicznym tempie i trudno go usunąć. Powinnaś jednak działać bardzo szybko. Istnieje pewien domowy sposób, który w mig rozwiąże ten problem. Sprawdź, jak pozbyć się mchu z trawnika skutecznie i szybko.

Mech na trawniku to prawdziwa zmora każdego, kto ma własny ogródek. Zamiast korzeni posiada chwytniki, które pozwalają mu przetrwać w naprawdę trudnych warunkach. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się mchu z trawnika. Możesz wykorzystać do tego specjalne preparaty albo samodzielnie stworzyć nawóz do rozsypania na trawie.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Dlaczego na trawniku pojawił się mech? W jakich warunkach rośnie?

Mech najczęściej pojawia się na nieodpowiedniej glebie. Wyrasta na ciężkiej, zbitej i wilgotnej ziemi. Lubi cień i dobrze czuje się w podłożu o kwaśnym pH, wynoszącym około 5,5 jednostek. Jeśli zauważyłaś mech na swoim trawniku, powinnaś działać bardzo szybko. Mech szybko się rozprzestrzenia i może rosnąć nawet w zagłębieniach kostki brukowej. Rzadko pojawia się w suchych i dobrze napowietrzonych miejscach.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowy sposób szybko pomoże pozbyć się problemu

Jeśli podłoże, na którym pojawił się mech, jest zbyt kwaśne, konieczne jest wapnowanie gleby. Możesz użyć do tego wapniaka rolniczego mielonego, mączki wapiennej, wapna kredowego lub mielonej kredy. Rozsyp nawóz po całej powierzchni trawnika i spłucz delikatnym strumieniem wody. Zabieg pomaga podwyższyć odczyn pH gleby do 6,5 jednostek.

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na pozbycie się mchu z trawnika jest użycie popiołu drzewnego lub z kominka. Popiół zawiera wiele cennych minerałów i odkwasza podłoże. Posyp nim trawnik, a pH gleby się zwiększy. Popiół zapobiega też dalszemu powstawaniu mchu, a także poprawia kondycję i kolor trawy. Pamiętaj jednak, aby nie łączyć tej metody z wapnowaniem. Jeśli wprowadzisz popiół do świeżo co wapnowanej gleby, będzie ona miała za dużo wapnia i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: