Jaka ziemia do draceny jest najlepsza? Dodaj do niej tę mieszankę, a będzie bujnie rosła

Jaka ziemia do draceny sprawi, że będzie rosła piękna i bujna? Rośliny te są nie tylko niezwykle efektowne, ale również stosunkowo proste w uprawie. Nic dziwnego, że tak często zdobią nasze mieszkania. Jak o nie zadbać?

Dracena to piękna, zielona roślina, która zachwyca egzotycznym wyglądem oraz zdrowotnymi właściwościami. Co więcej, jest stosunkowo prosta w uprawie, co sprawia, że chętnie hodujemy ją w domowym zaciszu. Jak o nią zadbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Dracena wonna, obrzeżona, a może odwrócona? Jak o nie dbać

Dracena naturalnie występuje w rejonie Australii, Azji, Afryki i Meksyku. Znanych jest aż 100 odmian tej rośliny, jednak w domach najczęściej hodujemy:

  • dracenę wonną, która może urosnąć nawet na 1,5 metra i ma szerokie, wiotkie, zwisające ku dołowi liście,
  • dracenę Sandera, która przypomina trochę bambusa,
  • dracenę obrzeżoną, podobną do palmy z pióropuszem wąskich liści,
  • dracenę odwróconą, o opadających na boki liściach w dwóch kolorach.

Draceny najlepiej rosną w cieple, kiedy temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, oraz na stanowiskach z rozproszonym światłem. Te z zielonymi liśćmi nie pogardzą także słońcem, ważne jednak, by nie było one zbyt ostre. Ze względu na miejsce naturalnego występowania dobrze znoszą suche powietrze, jednak zimą należy je zraszać. Roślinę należy podlewać regularnie, ale z umiarem.

Jaka ziemia do draceny będzie najlepsza? Nie zapomnij o odpowiedniej doniczce

Podłoże draceny powinno być przede wszystkim żyzne, lekkie i przepuszczalne, by łatwo chłonęło wodę, a do tego o lekko kwaśnym pH. Na dnie doniczki dobrze ułożyć warstwę drenażu. Najlepiej sprawdzi się gleba kompostowa zmieszana z piaskiem i torfem lub gotowa mieszanka do tego gatunku, którą kupisz w sklepie. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej, ciężkiej doniczki, zwłaszcza jeśli chodzi o dracenę wonną, która rośnie naprawdę szybko i potrafi osiągnąć sporą wysokość. 

Domowy nawóz do draceny, który sprawi, że będzie pięknie rosła. Kosztuje kilka zł

Skuteczny nawóz za kilka złotych wykonasz w domu. Łyżkę żelatyny rozpuść w szklance gorącej wody, a następnie, powstałą zawiesinę rozcieńcz w trzech szklankach wody. Raz na czas podlej mieszanką roślinę, a będzie pięknie rosnąć.

Więcej o: