Kiedy zwrot podatku 2023? Pieniądze możesz otrzymać ponad miesiąc szybciej

Kiedy zwrot podatku 2023 pojawi się na twoim koncie? Wbrew pozorom ty też masz wpływ na to, jak szybko to nastąpi. W prosty sposób możesz przyspieszyć cały proces. To, ile się czeka na zwrot podatku zależy głównie od jednej rzeczy. Jakiej?

Od 15 lutego możesz rozliczyć swój PIT. Jeśli należy ci się zwrot, urząd ma ściśle określony czas na to, by go dokonać. O czym należy pamiętać w trakcie rozliczenia i co możesz zrobić, by nastąpiło ono szybciej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Ile się czeka na zwrot podatku 2023? To zależy od tego, jak złożyłeś PIT

Osoba, która nie ma zaległości podatkowych oraz innych zaległości budżetowych, jak np. nieopłacone mandaty, a za to wystąpiła u niej nadpłata, może liczyć na zwrot podatku. Jednak aby go otrzymać bez opóźnień i jak najszybciej, powinna pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Na termin zwrotu nadpłaconego podatku ma wpływ przede wszystkim sposób, w jaki dokonałeś rozliczenia. Osoby, które zrobiły to tradycyjnie, tj. składając wniosek papierowy w urzędzie muszą liczyć się z tym, że na zwrot będą czekać do 3 miesięcy. Jeśli chodzi o deklarację złożoną online, termin ten skraca się o połowę, czyli do 45 dni. 

Kiedy zwrot podatku 2023 zasili twoje konto? By odbyło się to bez problemów, pamiętaj o tych kwestiach

Czego jeszcze trzeba dopilnować, by możliwie najszybciej otrzymać zwrot podatku? Przede wszystkim należy:

  • Rozliczyć się w terminie, tj. od 15 lutego do 2 maja 2023 roku,
  • Złożyć deklarację bez błędów, które mogą skutkować opóźnieniem wypłaty. Pamiętaj, że każda korekta oznacza ponownie naliczenie terminu.
  • Wybrać, w jaki sposób nadpłata ma zostać zwrócona — na konto bankowe, przekazem pocztowym bądź w kasie.

Jak sprawdzić, kiedy przyjdzie zwrot podatku? Skorzystaj z usługi e-Urzędu

Dzięki opcji e-Urzędu Skarbowego w każdej chwili możesz sprawdzić, jaki jest status twojego zwrotu. Unikniesz w ten sposób dzwonienia do urzędu i czekania w kolejce. Wystarczy kilka minut, by w dogodnym dla ciebie terminie sprawdzić, jak się sprawy mają. e-Urząd działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. 

Więcej o: