Jak prać wełnę, żeby jej nie zniszczyć? Zwróć uwagę na ważny szczegół i ciesz się ubraniem przez lata

Jak prać wełnę? Odzież z tego materiału nie wybacza błędów w trakcie prania. A o te wyjątkowo łatwo. Wystarczy drobna pomyłka, by sweter czy sukienka po wyciągnięciu z pralki nadawały się już tylko dla lalek. Sprawdź, na co uważać, by nie zniszczyć wełny.

Zdarzyło ci się, że ubranie z wełny po wyciągnięciu z pralki okazało się mniejsze o trzy rozmiary, sfilcowane lub sztywne w dotyku? Takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu. Powodem często jest prosty błąd, którego można jednak łatwo uniknąć. Sprawdź, jak prać wełnę, by jak najdłużej zachowała swoje właściwości.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać wełnę? Trzymaj się tych zasad, by nie zniszczyć ubrania

Wełna to materiał, który może służyć przez długie lata. Ważne jest jednak odpowiednie dbanie o odzież. Jak prać wełnę? Wiele osób uważa, że wrzucenie wełny do pralki trwale ją zniszczy. Nie jest to prawda, choć warunkiem jest wybór odpowiedniego programu prania. Wełna powinna być prana i płukana w takiej samej temperaturze. To właśnie nieodpowiedni program i zbyt wysoka temperatura sprawiają, że swetry się kurczą. Zanim wrzucisz ubrania do pralki i ustawisz temperaturę, spójrz na metkę i upewnij się, że producent dopuścił taką możliwość. Zwróć też uwagę na odpowiedni produkt. Najlepiej sięgnąć po płyn do prania wełny, np. z dodatkiem lanoliny.

Lekkie swetry, bluzki z merynosa czy delikatne ubrania pierz ręcznie. Pamiętaj, by zarówno do prania, jak i płukania zastosować wodę w temperaturze ok. 20-30 stopni. Nie trzyj odzieży, by uniknąć sfilcowania. Po praniu nie wykręcaj ubrań i nie wyżymaj z całych sił. Wygnieć delikatnie, a następnie rozłóż na bawełnianym ręczniku i zwiń w rulon, lekko ugniatając. Ręcznik wchłonie nadmiar wody.

Jak często prać wełnę? Jak ją suszyć, by ubrania zachowały swój kształt?

Jak często prać wełnę? Warto trzymać się zasady jak najrzadszego prania wełny. Oczywiście zabrudzoną czy przepoconą odzież dobrze jest wyprać jak najwcześniej, jednak wełna czy odzież z merynosa trudno ulega zabrudzeniom i zwykle wystarczy delikatne zapranie ewentualnej plamy i wywietrzenie ubrania na świeżym i suchym powietrzu. Wiosną zimowe swetry warto odświeżyć przed schowaniem ich do szafy na kolejny sezon.

Pranie wełny jest kluczowe dla zachowania jej właściwości, ale ważne jest też odpowiednie suszenie. Wełnę najlepiej jest suszyć na płasko, na ręczniku. Przekładaj ubranie, by szybciej wyschło. Po wyschnięciu nie wieszaj ciężkich i grubych swetrów na wieszakach, bo pod wpływem wagi mogą się rozciągnąć.

Więcej o: