Ulgi dla seniorów 2023 nawet do 50 procent. Za niektóre usługi nie zapłacą ani grosza

Nie wszyscy seniorzy zdają sobie sprawę, że przysługuje im szereg ulg oraz zniżek, które mogą być realnym wsparciem dla domowego budżetu. To idealny sposób na to, by zaoszczędzić trochę pieniędzy w dobie inflacji i rosnących cen za usługi czy produkty. Jakie są ulgi dla seniorów w 2023 roku?

Seniorzy, którzy pobierają emeryturę, mogą w tym roku liczyć nie tylko na dodatkowe wypłaty w formie "trzynastki" oraz "czternastki". Oprócz tego warto, by zapoznali się z ulgami, które ich dotyczą. Niektóre usługi należą im się za darmo, na inne z kolei mogą liczyć na spore zniżki, nawet do 50 proc. O jakich mowa?

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Zniżka na przejazdy komunikacją miejską. Niektórzy są zupełnie zwolnieni z opłat

W wielu miastach seniorzy mogą liczyć na ulgi dotyczące komunikacji miejskiej, jednak jej wysokość zależna jest od gminy. Co więcej, po ukończeniu 70. roku życia w niektórych jest ona zupełnie bezpłatna. Dotyczy to m.in. Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia, czy Łodzi. Należy jednak pamiętać, by aby skorzystać z ulgi na komunikację miejską, należy posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem oraz datą urodzenia.

Seniorzy a opłaty za abonament RTV 2023. Kto jest z niego zwolniony?

Seniorzy mogą liczyć także na zwolnienie z opłat za abonament RTV. Dotyczy to osób, które:

  • skończyły 60 lat i pobierają emeryturę, jednak nie wyższą niż miesięczna kwota 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 
  • skończyły 75 lat.

Pamiętaj jedynie, że aby skorzystać z ulgi, należy udać się do punktu Poczty Polskiej i tam przedstawić wniosek oraz dokument, który potwierdzi, że przysługuje ci zwolnienie z opłaty.

Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty

Osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn, a także ci, którzy pobierają rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjnie, otrzymują legitymację emeryta i rencisty. Od tego roku wydawana jest ona z urzędu w formie online i widoczna jest w aplikacji mObywatel. Do jakich zniżek uprawnia?

  • Na wcześniej wspomnianą komunikację miejską.
  • 50 proc. na wyrobienie paszportu oraz zrobienie tego za darmo po ukończeniu 70. roku życia.
  • 37 proc. na dwa przejazdy w roku pociągiem PKP Intercity.
  • Na wyjścia kulturalne, tj. do kina, muzeum czy teatru.
  • Pokrycia części opłat rehabilitacyjnych.

Warto wiedzieć, że jeśli chcesz otrzymać legitymację w formie plastikowego blankietu, należy złożyć wniosek. Dotychczasowo wydane dokumenty zachowują swoją ważność.

Więcej o: