"3 łyki kawy i biegniesz do toalety?" To wcale nie wina kofeiny. Dietetyk rozwiewa wątpliwości

U niektórych osób kawa oprócz energii pobudza również chęć wypróżnienia się. Dlaczego powoduje, że wiele osób biegnie do łazienki w ciągu kilku minut od jej spożycia? Doktor dietetyki Michał Wrzosek wyjaśnia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według Międzynarodowej Organizacji Kawy ludzie na całym świecie wypijają dziennie około 1,4 miliarda filiżanek kawy. Jeśli więc witasz poranek aromatem świeżo parzonej kawy, jesteś jednym z miliardów ludzi, które robią to, każdego dnia. Istnieje kilka powodów, dla których kawa może powodować potrzebę wypróżnienia się. Pewną rolę mogą odgrywać związki występujące w kawie, takie jak kofeina, wpływ kawy na niektóre hormony oraz dodatki do kawy, takie jak śmietanka i substytuty cukru. Jedno z prawdopodobnych rozwiązań podaje dietetyk.

Zobacz wideo Jakie moce chciałyby mieć dzieci i dlaczego dorośli piją kawę?

Dlaczego po kawie chce się do toalety? Dietetyk wyjaśnia, z czego to wynika

Jeśli zauważyłeś, że po porannej filiżance kawy prawie zawsze idziesz do łazienki, nie jesteś sam. Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje, od wpływu kawy na hormony jelitowe i aktywność okrężnicy po porę dnia, w której ją pijesz. Aromatyczny napój sprawia, że wiele osób wypróżnia się i ma to miejsce nawet w przypadku kawy bezkofeinowej. Wyjaśnienia tego zjawiska podjął się na swoim instagramowym profilu doktor dietetyki Michał Wrzosek. Na wstępie zaznaczył, że chociaż kawa nie ma takiego samego efektu stymulującego jelita u wszystkich. Badania pokazują, że kawa promuje chęć wypróżnienia się u co najmniej jednej trzeciej populacji i ma miejsce już w ciągu 4 minut od wypicia filiżanki napoju. W dalszej części wypowiedzi ekspert wyjaśnia:

3 łyki kawy i biegniesz do toalety? Niekoniecznie jest to wina kofeiny, bo przeczyszczenie występuje również po wypiciu zwykłej i bezkofeinowej kawy. Prawdopodobnie obecne w kawie cząsteczki oddziałują na receptory w ścianach jelit.
 

Dlaczego kawa nie pobudza? 3 powody, dla których możesz nie odczuwać pełnego działania kofeiny

Jeśli pijesz wiele napojów zawierających kofeinę bez odczuwania przypływu energii, możesz mieć tolerancję na kofeinę. Tolerancja kofeiny ogranicza lub całkowicie blokuje, odczuwanie jej działania na organizm. Winna może być również genetyka, lub zbyt duże zmęczenie. Warto pamiętać, że kofeina nie jest panaceum na wszystko, jeśli chodzi o walkę z sennością. Aby dodać sobie energii bez kofeiny, spróbuj ćwiczyć, wyjść na zewnątrz lub zjeść zdrową przekąskę.

Więcej o: