Ci seniorzy mogą złożyć wniosek o 200 zł do emerytury co miesiąc i dożywotnio. Nie zrobią tego w ZUS

Trzy grupy seniorów mogą liczyć na dodatkowe 200 zł do emerytury dożywotnio i co miesiąc. By je otrzymać, muszą jednak spełnić kilka warunków oraz złożyć wniosek. Co istotne, nie zrobią tego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Także nie ten urząd wypłaca pieniądze. Gdzie powinni się kierować?

Po spełnieniu określonych warunków, seniorzy, którzy szczególnie przysłużyli się społeczeństwu, mogą liczyć na dodatkowe 200 zł do emerytury co miesiąc. Gdzie powinni złożyć o nie wniosek?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Kto otrzyma 200 zł dodatkowo do emerytury? Mowa o trzech grupach

Dodatek do emerytury w wysokości 200 zł przyznawany jest dożywotnio i bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Co więcej, otrzymuje się go co miesiąc. Kto może na niego liczyć? Mowa o strażakach-ochotnikach i ratownikach górskich, czyli:

  • strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • ratownikach z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czyli TOPR,
  • ratownikach z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, tj. GOPR.

Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze? Nie wypłaci ich ZUS

Na dodatek w wysokości 200 zł mogą liczyć tylko ci ratownicy oraz strażacy, którzy brali regularny udział w akcjach ratowniczych. Regularny oznacza, że co najmniej raz w roku. Ponadto osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku miesiąc i odpowiedni staż pracy, który wynosi kolejno 20 lat dla pań i 25 lat dla panów. Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków, zainteresowany może złożyć wniosek. Co istotne, nie robi się tego w ZUS, a u miejskiego bądź powiatowego komendanta Straży Pożarnej. Wypłatą zaś zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej o: