Podatek od spadku oraz darowizny powinny zapłacić osoby, które nabyły majątek właśnie jako spadek, bądź darowiznę, a jego wysokość jest wyższa od kwoty stanowiącej wartość wolną od podatku. Dzięki korzystnym zmianom więcej osób zostanie z niego zwolnionych. Wszystko za sprawą wyższych limitów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z art. 14 Podatku od spadków i darowizn wysokość podatku ustalana jest na podstawie przynależności nabywcy do grupy podatkowej, tj.:
Co istotne podatkowi nie podlega darowizna, która nie przekracza konkretnej kwoty. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów od 13 października 2022 obowiązują wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Jak teraz wyglądają?
Oznacza to, że osoba obdarowana musi zapłacić podatek w momencie, kiedy wartość darowizny przekracza daną kwotę. Należy jednak mieć na uwadze, że przy jej obliczaniu sumuje się wszystkie darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej z nich. Pamiętaj, że gdy umowę zawarłeś u notariusza, to u niego płacisz podatek, bądź jesteś z niego zwolniony.
Oprócz tego istnieje jeszcze pojęcie zerowej grupy podatkowej. Zaliczamy do niej najbliższą rodzinę z I grupy. Aby skorzystać ze zwolnienia z opłaty, gdy przekroczysz 10 434 zł musisz złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-Z2. Możesz zrobić to osobiście bądź online w ciągu 6 miesięcy.
Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku darowizny pieniężnej powyżej 10 434 zł. Może być ona zwolniona z podatku, jeśli zostaną spełnione jeszcze dwa warunki:
O ile pierwszy warunek nie nastręcza powodów, tak z drugim bywa już różnie. Dlaczego? Często zdarza się, że według Urzędu Skarbowego darowizna od najbliższych w gotówce nie spełnia drugiego wymogu. Nawet jeśli obdarowany błyskawicznie wpłaci ją na konto.