Jak prać buty w pralce? Dorzuć do bębna jedną rzecz. Będą ci służyć latami

Czym wyczyścić białe buty? Czy można prać je w pralce? Chociaż wiele osób sądzi, że nie powinno się wrzucać obuwia do pralki, nie jest to prawdą. Podpowiadamy, jak przywrócić im świeżość i pierwotny wygląd oraz czym wyczyścić białe buty?

Jeśli chcesz wyprać buty w pralce, pamiętaj o kilku zasadach, a nie powinno się im stać nic poważnego. Sprawdź, które typy obuwia nadają się do prania automatycznego i czym wyczyścić białe buty? Podpowiadamy również ciekawy trik, który sprawi, że buty nie ulegną uszkodzeniu.

Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!

Jeena Panesar Brała udział w wypadku. Przestrzega, by nie zakładać popularnej ozdoby

Czy wszystkie buty można prać w pralce? Tych lepiej nie wrzucaj do bębna

Nie wszystkie typy obuwia nadają się do prania w pralce, ponieważ niektóre elementy np. ozdobne łańcuszki mogą się uszkodzić. Oto buty, których nie wolno wrzucać do bębna:

  • buty skórzane,
  • buty zamszowe,
  • buty na obcasie,
  • buty z ćwiekami lub ozdobami,
  • buty z membraną,
  • buty klejone.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

3 znaki zodiaku będą miały szalony weekend Dla trzech znaków zodiaku weekend będzie szalony. Czekają je zmiany

Jak prać buty w pralce? Zastosuj prosty trik

Pamiętaj, aby przed wrzuceniem butów do pralki wyjąć sznurowadła i wkładki — te elementy najlepiej umyć ręcznie. Usuwamy również zabrudzenia typu błoto czy piach, gdyż może ono uszkodzić urządzenie. Obuwie pierzemy w woreczku np. do bielizny, aby nie poruszało się w bębnie. Świetnym trikiem, który zapobiegnie obijaniu się butów, jest umieszczenie w bębnie koca lub ręcznika. Dzięki temu nasze obuwie przetrwa pranie i nie ulegnie uszkodzeniom mechanicznym. Wybierz program o niskiej temperaturze np. 30°C, małe obroty i krótki czas. Używamy niewielkiej ilości proszku do prania, a po wyjęciu obuwia z pralki pamiętajmy, aby nie suszyć ich na słońcu, gdyż mogą zżółknąć. Pozwólmy im swobodnie wyschnąć.

Czym wyczyścić białe buty? Poznaj domowe sposoby

Białe buty sprawiają nam najwięcej kłopotu – szybko się brudzą, a nieumiejętne ich wyczyszczenie grozi zżółknięciem. Istnieją jednak domowe sposoby, które pomogą nam przywrócić takim butom świeżość. Czym wyczyścić białe buty?

  • Pasta do zębów. Świetnie usuwa przebarwienia i zacieki. Wystarczy rozprowadzić ją po materiale np. za pomocą szczoteczki i pozostawić na kilka minut.
  • Szare mydło. Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić białe buty, aby się nie rozkleiły, z pomocą przychodzi mydło. Klejone obuwie materiałowe nie powinno lądować w pralce, gdyż może się uszkodzić. Do miski wlej ciepłą wodę i włóż szare mydło, a potem umyj za pomocą szczotki.
  • Ocet i soda. Połącz oba składniki, a świetnie usuną poważniejsze zabrudzenia. Wystarczy wetrzeć mieszankę w plamy.
Więcej o: