Darmowe leki dla seniorów i kobiet w ciąży. Jak je dostać? Kluczowy jest symbol na recepcie

Niektórzy pacjenci mogą skorzystać z darmowych leków. To dobra wiadomość, szczególnie gdy obserwujemy rosnące ceny również w aptekach. Jednak by skorzystać z tej możliwości, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Kto może liczyć na bezpłatne leki?

Z darmowych leków mogą skorzystać nie tylko seniorzy, którzy ukończyli 75 lat. By uzyskać bezpłatne leki, konieczne jest posiadanie recepty z odpowiednim kodem oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zniżki. Kto może liczyć na darmowe leki? M.in.: seniorzy po 75. roku życia czy kobiety w ciąży, ale też inwalidzi wojenni, osoby represjonowane czy zasłużeni dawcy przeszczepu i honorowi dawcy krwi. Jak skorzystać z bezpłatnych leków?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Będą zmiany w refundacji leków dla dzieci cierpiących na SMA?

Darmowe leki dla seniorów. Program 75 plus pomaga zaoszczędzić

Każdy senior po kończeniu 75 lat ma prawo do bezpłatnych leków na choroby wieku podeszłego. Jak czytamy na stronie "Programu 75+", w 2022 roku z darmowych leków skorzystało 2,7 mln seniorów. Od początku działania programu, tj. od września 2016 roku, seniorzy zaoszczędzili ponad 4,3 mld zł. Jak skorzystać z darmowych leków? Wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne oraz posiadanie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy pielęgniarki uprawnionej do wystawiania recept. Na recepcie musi znaleźć się kod S. Wiek pacjenta weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL. Na liście znajduje się 2057 leków, przeznaczonych do leczenia chorób starczych i schorzeń związanych z podeszłym wiekiem. Pełen wykaz znaleźć można na stronie programu 75 plus.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jak je otrzymać?

Na liście leków refundowanych znalazły się również te przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pełną i aktualną listę leków znaleźć można na stronie pacjent.gov.pl. Można na nich znaleźć m.in. insuliny, leki hormonalne służące podtrzymaniu ciąży czy zastrzyki przeciwzakrzepowe. Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży przysługują każdej kobiecie (również tej nieposiadającej aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego) od momentu stwierdzenia ciąży aż do jej zakończenia, do 15 dni po planowanej dacie porodu. By skorzystać w ramach programu "Ciąża plus", to lekarz lub położna musi wypisać receptę oznaczoną odpowiednim symbolem (C lub CN w przypadku nieubezpieczonych).

Więcej o: