Czym podlewać sadzonki pomidorów? Rozcieńcz wodą i spryskaj glebę. Wyrosną soczyste i czerwone

Pomidory mają specjalne wymagania, lecz przy odpowiednim i regularnym nawożeniu możesz uzyskać dorodne i smaczne owoce. Dowiedz się czym podlewać sadzonki pomidorów, aby rosły szybko i nie chorowały. Oto wskazówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyobraź sobie udane, obfite zbiory pomidorów w każdym sezonie. Będą nie tylko soczyste i czerwone, ale będą również zachwycać swoim smakiem. To możliwe, jeśli zastosujesz odpowiednią pielęgnację i zapewnisz im dostęp do niezbędnych makro- i mikroelementów. Sadzonki pomidorów są trochę jak dzieci. Chcemy dać im jak najlepszy start, aby mogły się zadomowić i wyrosnąć na silne i zdrowe rośliny, które, miejmy nadzieję, nie będą już wymagały od nas zbyt wiele opieki. Zastosowanie nawozu do sadzonek pomidorów może dać im przewagę, której potrzebują, aby wyrosnąć poza ten wrażliwy etap.

Zobacz wideo Pomidorowe curry z ciecierzycą [PRZEPIS]

Czym podlewać sadzonki pomidorów? Zapewnij im idealne warunki do wzrostu już na starcie

Uprawa pomidorów w gruncie cieszy się niezwykłą popularnością. Warto dysponować wiedzą, która pozwoli nam na cieszenie się obfitymi zbiorami. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Pomidory najlepiej będą rosły na glebie gliniasto-piaszczystej o lekko kwaśnym odczynie gleby (pH 5,5-6,5). Należy zapewnić im również konkretne składniki, które będą bogate w kluczowe mikroelementy. Już na początku ich uprawy zadbaj o to, aby sadzonki pomidora miały podłoże bogate w azot i składniki odżywcze. Zastosuj tradycyjne jednoskładnikowe nawozy np. saletra amonowa, saletra wapniowa, siarczan potasu i superfosfat. Już około 3-4 tygodnie od posadzenia młodych sadzonek rozpocznij ich zasilanie przy pomocy nawozów mineralnych. Jeśli używasz płynnego nawozu, stosuj go tydzień lub co dwa tygodnie.

Nawóz do pomidorów. Wykorzystaj właściwości pokrzywy i przygotuj się na wspaniałe zbiory

Daleka od bycia chwastem, pokrzywa jest doskonałym sprzymierzeńcem ekologicznych ogrodników, zwłaszcza w uprawie pomidorów. Jej stosowanie ma na celu zapobieganie pojawianiu się chorób i szkodników. Bardziej skoncentrowane roztwory służą również do leczenia pomidorów. Nawóz z pokrzyw do pomidorów może przyspieszyć kompostowanie i rozkład materii organicznej, na przydatne składniki odżywcze. Przepis na przygotowanie wygląda następująco:

  1. Potrzebujesz 1 kg pociętej pokrzywy, 10 litrów wody oraz plastikowego wiaderka.
  2. Załóż rękawiczki i mocnymi nożyczkami pokrój pokrzywę na centymetrowe kawałki.
  3. Zawiń pokrzywę w woreczek z tkaniny, podobny do gazy. To znacznie ułatwi pracę, jeśli chodzi o przesiewanie mieszanki.
  4. Umieść worek w wiadrze z odpowiednią ilością wody i pozostaw do sfermentowania na czas od jednego do dwóch tygodni. Najlepiej używać wody deszczowej.
  5. Codziennie mieszaj miksturę, aby przyśpieszyć proces fermentacji.
  6. Gnojówka z pokrzyw jest gotowa do użycia, gdy podczas mieszania nie pojawiają się żadne małe bąbelki.
  7. Teraz jest czas na przelanie go do szczelnych pojemników. Pamiętaj, że jest to skoncentrowany roztwór. Przed spryskaniem gleby i roślin należy go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10.
Więcej o: