Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wyobraź sobie udane, obfite zbiory pomidorów w każdym sezonie. Będą nie tylko soczyste i czerwone, ale będą również zachwycać swoim smakiem. To możliwe, jeśli zastosujesz odpowiednią pielęgnację i zapewnisz im dostęp do niezbędnych makro- i mikroelementów. Sadzonki pomidorów są trochę jak dzieci. Chcemy dać im jak najlepszy start, aby mogły się zadomowić i wyrosnąć na silne i zdrowe rośliny, które, miejmy nadzieję, nie będą już wymagały od nas zbyt wiele opieki. Zastosowanie nawozu do sadzonek pomidorów może dać im przewagę, której potrzebują, aby wyrosnąć poza ten wrażliwy etap.
Uprawa pomidorów w gruncie cieszy się niezwykłą popularnością. Warto dysponować wiedzą, która pozwoli nam na cieszenie się obfitymi zbiorami. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Pomidory najlepiej będą rosły na glebie gliniasto-piaszczystej o lekko kwaśnym odczynie gleby (pH 5,5-6,5). Należy zapewnić im również konkretne składniki, które będą bogate w kluczowe mikroelementy. Już na początku ich uprawy zadbaj o to, aby sadzonki pomidora miały podłoże bogate w azot i składniki odżywcze. Zastosuj tradycyjne jednoskładnikowe nawozy np. saletra amonowa, saletra wapniowa, siarczan potasu i superfosfat. Już około 3-4 tygodnie od posadzenia młodych sadzonek rozpocznij ich zasilanie przy pomocy nawozów mineralnych. Jeśli używasz płynnego nawozu, stosuj go tydzień lub co dwa tygodnie.
Daleka od bycia chwastem, pokrzywa jest doskonałym sprzymierzeńcem ekologicznych ogrodników, zwłaszcza w uprawie pomidorów. Jej stosowanie ma na celu zapobieganie pojawianiu się chorób i szkodników. Bardziej skoncentrowane roztwory służą również do leczenia pomidorów. Nawóz z pokrzyw do pomidorów może przyspieszyć kompostowanie i rozkład materii organicznej, na przydatne składniki odżywcze. Przepis na przygotowanie wygląda następująco: