Jakie kwiaty na balkon wybrać? Te 3 gatunki, przetrwają każde warunki. Będą kwitły aż do zimy

Jakie kwiaty na balkon wybrać, by kwitły naprawdę długo, a przy tym były nieskomplikowane w uprawie? Pelargonie, petunie oraz aksamitki mogą być niezwykle piękną dekoracją aż do pierwszych przymrozków, jeśli tylko o nie zadbasz. Jak to zrobić?

Pamiętaj, że wybierając nawet najdłużej kwitnące rośliny, nie nacieszysz się nimi długo, jeśli odpowiednio o nie nie zadbasz. Ważne jest nie tylko regularne podlewanie oraz nawożenie, ale również stanowisko, ochrona przed słońcem czy wiatrem. Na jakie rośliny warto się zdecydować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jakie kwiaty na balkon? Postaw na niekwestionowalną królową, jaką jest pelargonia 

Do roślin, które zaczynają kwitnąć już wiosną i cieszą oczy nawet do pierwszych przymrozków z pewnością należą popularne pelargonie. Mowa przede wszystkim o takich odmianach jak rabatowa i bluszczolistna. Jeśli chcesz, by długo cieszyły twoje oczy, regularnie usuwaj ich kwiaty, gdy przekwitną oraz regularnie nawóź. Jak o nie zadbać?

  • Pelargonia rabatowa jest stosunkowo wytrzymała, dobrze znosi przejściową suszę, jednak najlepiej podlewać ją regularnie, w trakcie upałów nawet rano i wieczorem. Rób to jednak z umiarem, gdyż kiepsko znosi przelanie. Rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu. 
  • Pelargonia bluszczolistna nie przepada za pełnym, silnym słońcem, dlatego najlepiej trzymać ją w miejscu widnym, ale nie narażonym na jego promienie bezpośrednio. Pamiętaj, by chronić ją także przed silnymi podmuchami wiatru. Najlepiej podlewać ją raz dziennie i stosunkowo obficie, w godzinach porannych bądź wieczornych. 

Odpowiednio pielęgnowana petunia będzie cieszyć oczy do pierwszych przymrozków. Jak o nią dbać?

Oprócz pelargonii na balon idealnie nadaje się także przepiękna petunia, w tym także jej popularna odmiana, jaką jest surfinia. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, będzie pięknie i obficie kwitnąć od późnej wiosny, aż do późnej jesieni. Najważniejsze jest, aby stała na stanowisku słonecznym, osłoniętym od deszczu oraz wiatru i była regularnie podlewana — źle reaguje nawet na krótkie przesuszenie. Tak, jak w przypadku pelargonii, nie możesz zapomnieć o częstym nawożeniu.

Zasadź na balkonie trochę słońca. Aksamitki kwitną naprawdę długo

Kolejną rośliną, która nie wymaga dużo pracy, a przy tym pięknie kwitnie od czerwca aż do mrozów są aksamitki. Te pomarańczowo-żółte kwiaty należy zasadzić ok. 15 maja w słonecznym miejscu, by już wkrótce podziwiać ich niebanalną urodę. Aksamitki lubią lekko wilgotną, lecz nie mokrą ziemię. W trakcie upałów warto podlewać je nawet 2 razy dziennie, jednak umiarkowanie. Pamiętaj również o regularnym nawożeniu, a długo będą słoneczną ozdobą twojego balkonu.

Więcej o: