14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ci seniorzy nie dostaną ani złotówki

"Czternastka" to dodatkowe świadczenie w postaci jednorazowego zastrzyku gotówki, które trafia do seniorów. Pewne jest, że będzie wypłacane także w tym roku na przełomie sierpnia i września, jednak nie każdy może na nią liczyć. Kto nie otrzyma 14. emerytury i dlaczego?

Zgodnie z waloryzacją tegoroczna "czternastka" będzie rekordowo wysoka. Nie zmienia to jednak faktu, że z powodu progu dochodowego, jaki obowiązuje seniorów w tym zakresie, nie każdemu zostanie wypłacona. Wielu z nich otrzyma pomniejszone przelewy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Termin został potwierdzony

Czternastka miała być jednorazowym świadczeniem dla seniorów, które po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku. Mimo to, na ich konta trafiło także w zeszłym roku. Co więcej, niedawno wiceminister Stanisław Szwed potwierdził, że trwają prace nad projektem ustawy, wedle którego wejdzie do stałych świadczeń i również w 2023 roku zasili budżet seniorów na przełomie sierpnia i września. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowy przelew. Dlaczego?

Małgorzata Rozenek-Majdan Małgorzata Rozenek-Majdan: Chcę polityków, którzy tworzą Polskę przyjazną dla rodzin [TYLKO U NAS]

Ile wynosi 14. emerytura? Seniorzy mogą liczyć na wyższy dodatek, jednak nie wszyscy

Seniorzy nie muszą składać żadnego wniosku, by otrzymać "czternastkę", gdyż jest ona wypłacana z urzędu. W związku z marcową waloryzacją, w tym roku wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Nie przysługuje jednak wszystkim, gdyż przy wypłatach obowiązuje próg dochodowy. - Będzie limit do kwoty 2900 zł, a powyżej zasada złotówka za złotówkę wyjaśnił wiceminister Szwed. 

Oznacza to zatem, że ci seniorzy, którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 4400 zł brutto nie otrzymają dodatkowego przelewu w formie "czternastki" w ogóle (w zeszłym roku było to 4188,44 zł). 

Maseczka z drożdży na twarz. Jak zrobić? Jakie daje efekty? Odpowiadamy Wyjmij z lodówki i połóż na twarz. Podrażnienia i stany zapalne znikną

Więcej o: