14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ci seniorzy nie dostaną ani złotówki

"Czternastka" to dodatkowe świadczenie w postaci jednorazowego zastrzyku gotówki, które trafia do seniorów. Pewne jest, że będzie wypłacane także w tym roku na przełomie sierpnia i września, jednak nie każdy może na nią liczyć. Kto nie otrzyma 14. emerytury i dlaczego?

Zgodnie z waloryzacją tegoroczna "czternastka" będzie rekordowo wysoka. Nie zmienia to jednak faktu, że z powodu progu dochodowego, jaki obowiązuje seniorów w tym zakresie, nie każdemu zostanie wypłacona. Wielu z nich otrzyma pomniejszone przelewy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Termin został potwierdzony

Czternastka miała być jednorazowym świadczeniem dla seniorów, które po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku. Mimo to, na ich konta trafiło także w zeszłym roku. Co więcej, niedawno wiceminister Stanisław Szwed potwierdził, że trwają prace nad projektem ustawy, wedle którego wejdzie do stałych świadczeń i również w 2023 roku zasili budżet seniorów na przełomie sierpnia i września. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowy przelew. Dlaczego?

Ile wynosi 14. emerytura? Seniorzy mogą liczyć na wyższy dodatek, jednak nie wszyscy

Seniorzy nie muszą składać żadnego wniosku, by otrzymać "czternastkę", gdyż jest ona wypłacana z urzędu. W związku z marcową waloryzacją, w tym roku wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Nie przysługuje jednak wszystkim, gdyż przy wypłatach obowiązuje próg dochodowy. - Będzie limit do kwoty 2900 zł, a powyżej zasada złotówka za złotówkę wyjaśnił wiceminister Szwed. 

Oznacza to zatem, że ci seniorzy, którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 4400 zł brutto nie otrzymają dodatkowego przelewu w formie "czternastki" w ogóle (w zeszłym roku było to 4188,44 zł). 

Więcej o: