Zostawiasz klucz na noc w drzwiach? Od dziś przestaniesz. Ten błąd może cię sporo kosztować

Zdarza się, że nieświadomie lub z niewiedzy podejmujemy decyzje, które mogą wiązać się z opłakanymi konsekwencjami. Wydawać by się mogło, że pozostawienie kluczy w zamku na noc to dobry pomysł. W rzeczywistości to poważny błąd. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Aby uchronić się przed włamaniem, często sięgamy po różne rozwiązania. Wiele osób uważa, że jednym ze skutecznych sposobów na uniknięcie wizyty złodzieja jest pozostawienie kluczy w zamku w drzwiach. Okazuje się, że to ogromny błąd.

Zobacz wideo Złodziej włamał się do domu, znalazł kluczyki i odjechał skradzionym samochodem

Zostawiasz klucz w zamku na noc? Przestaniesz tak robić, jeśli poznasz konsekwencje 

Przed pójściem spać zazwyczaj upewniamy się, że drzwi do domu lub mieszkania są zamknięte. Wszystko po to, by nocą nikt nieproszony nie dostał się do środka. Niektórzy decydują się na pozostawienie klucza w zamku, ponieważ są przeświadczeni, że utrudnią w ten sposób intruzom włamanie. Wydaje się, że skoro klucz jest umieszczony po jednej stronie zamka, nie będzie możliwości otwarcia go z drugiej strony. Jednak nie zawsze jest to prawdą. W wielu mechanizmach klucz umieszczony po wewnętrznej stronie umożliwia otwarcie zamka najprostszym wytrychem. Zamki otwierane kluczem nie stanowią przeszkody dla złodziei. Często wystarczy przekręcić zamek prostym śrubokrętem, co może ułatwić włamanie do domu. Jeśli musisz zostawić klucz w zamku, pamiętaj, aby nie wcisnąć go do końca. Uniemożliwi to odblokowanie zapadek. Klucze lepiej jednak powiesić na wieszaku lub półce w bezpiecznym miejscu.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Zwróć uwagę na te szczegóły

Aby zabezpieczyć się przed włamaniem, kluczem jest odpowiednie zabezpieczenie domu. Niektórzy, decydują się na zainstalowanie w tym celu alarmów czy wzmocnionych drzwi. To dobry pomysł, ale czasami nawet dodatkowo wzmocnione drzwi antywłamaniowe mogą nie wystarczyć. Pamiętaj o zamknięciu drzwi balkonowych i okien przed wyjściem z domu. Obróć uchwyt do całkowitego zamknięcia, nie zostawiaj ich uchylonych. Na co jeszcze, warto zwrócić uwagę?

  • Upewnij się, że masz co najmniej dwa sprawne zamki w drzwiach wejściowych.
  • Nie zostawiaj kluczy do mieszkania w widocznym miejscu, nie chowaj ich pod wycieraczką, w doniczce lub innych pozornie bezpiecznych kryjówkach.
  • Nie trzymaj portfela, kluczyków do samochodu i innych kosztowności przy drzwiach wejściowych.
  • Nie używaj tego samego typu zamków na drzwiach.
  • Nie przyczepiaj adresata do kluczy, karty z kodem do furtki czy drzwi klatki.
  • Oznacz i sfotografuj wszystkie wartościowe przedmioty w swoim domu, aby można je było łatwo zidentyfikować w przypadku kradzieży.
Więcej o: