Nawet 35 stopni na termometrach w całej Polsce. Prognozy synoptyków nie pozostawiają wątpliwości

Choć do lata i wakacji jeszcze daleko, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował już pierwszą eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu. Warto mieć ją na uwadze rozważając podróże. Okazuje się, że latem możemy doświadczyć ocieplenia powyżej normy wieloletniej.

W ostatni weekend w wielu miejscach w Polsce odczuliśmy ocieplenie, które nastroiło pozytywnie i zachęciło do wycieczek na świeżym powietrzu. Była to również świetna okazja, by uporządkować ogród i oddać się przyjemnej, choć trudnej pracy. Okazuje się, że letnie miesiące zapowiadają się gorąco. Kiedy czeka nas ocieplenie? Pierwszą eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu od kwietnia do lipca przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opracowano ją 9 marca 2023 r. Warto jednak mieć na uwadze, że do lata jeszcze daleko, dlatego prognozy za jakiś czas mogą ulec zmianie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda na przełom wiosny i lata 2023 r. W kwietniu czeka nas wiele opadów

Już w kwietniu czeka nas Wielkanoc, która dla wielu jest okazją do wyjazdów w odwiedziny do rodziny i przyjaciół. Z pierwszych eksperymentalnych modeli przedstawionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że ów miesiąc w całym kraju może charakteryzować się wieloma opadami, które często będą powyżej normy. Jak wyjaśniono na stronie internetowej IMGW, "powyżej normy" oznacza, że miesiąc może być bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Warto wziąć to pod uwagę już teraz, jeszcze przed wyjazdem na święta, gdyż wielu z nas uzależnia dalekie wyjazdy od korzystnej pogody. Temperatura ma utrzymywać się w normie — podobnie jak w kilku poprzednich latach. Maj również zapowiada się jako miesiąc normalny termicznie. W normie mają utrzymać się też opady.

Kiedy przyjdzie ocieplenie? W tych miesiącach temperatury mogą się kształtować powyżej normy

Meteorolodzy przypuszczają, że już w czerwcu może nastąpić duże ocieplenie, a temperatury będą się kształtowały powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady z kolei powinny mieścić się w zakresie tej normy. Oznacza to, że jeszcze przed początkiem kalendarzowego lata prawdopodobnie będziemy mogli odczuć na skórze gorąco. Na ten moment podobnie kształtuje się pogoda na lipiec — może być cieplej niż w ubiegłych latach. - Jest ciekawie. W kwietniu: 19-22 stopnie Celsjusza, w maju pojawia się 30, w czerwcu 32 i 35, w lipcu 33, 34, 35 stopni. Lato może być upalne – powiedział dla "Faktu" rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Więcej o: