Czym myć okna, żeby nie zostawały smugi? Zwykle nakładasz je na nogi, tym razem wypoleruj szyby

Lśniące okna bez plam i smug to ozdoba każdego domu. Wbrew pozorom uzyskanie takiego efektu wcale nie jest szczególnie trudne. Czym myć okna, żeby nie zostawały smugi? Poznaj sprawdzony sposób na czyste i błyszczące okna.

Marzysz o błyszczących i pozbawionych smug szybach? Mycie okien wyłącznie na święta nie wystarczy. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, na twoich oknach codziennie gromadzi się mnóstwo kurzu i pyłu. Do tego dochodzą ślady palców albo odbicia nosów czworonożnych pupili, które uwielbiają obserwować świat przez szybę. Jak myć okna, żeby było to najbardziej efektywne? Poznaj sprawdzony sposób.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Kiedy i jak myć okna? O tym warto pamiętać

Okna powinno się myć przy odpowiedniej pogodzie i o właściwej porze dnia. Najlepiej zrobić to w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Dlaczego nie wolno myć okien podczas upału? Gdy promienie słoneczne padają na szyby podczas mycia, woda szybciej paruje i zostawia po sobie smugi. Nie zalecamy też myć okien podczas mrozów. Woda szybko wtedy zamarza, przez co utrudnia mycie, a dodatkowo zarysowuje powierzchnię szyb.

O której godzinie najlepiej myć okna? Okna północne są zacenione niemal przez cały czas, więc w ich przypadku nie musisz się martwić. Okna południowe najlepiej umyć do 11.00 albo po 15.00, wschodnie od 11.00, a zachodnie do 15.00.

Czym myć okna, żeby nie zostawały smugi? Skuteczne mycie okien

Jeśli zależy ci oknach o wysokim połysku, do ich mycia wybierz ściereczkę z mikrofibry. Miękki materiał idealnie zbierze brud i wchłonie wodę. Nie musisz wtedy nawet używać detergentów, wystarczy umycie okien samą wodą i doczyszczenie za pomocą ściereczki. Drugim sposobem jest zastosowanie nylonowych rajstop. Umyj okno i wysusz je za pomocą szmatki. Później okrężnymi ruchami dokładnie wypucuj szyby rajstopami. Nylon zbierze wszystkie pyłki, a okna będą się cieszyć blaskiem bez żadnych smug.

Możesz też sporządzić ekologiczną mieszankę z soku z cytryny i wody. Wymieszaj szklankę wody z połową szklanki soku z cytryny i spryskaj nią okna. Wytrzyj ściereczką. Efekt? Lśniące szyby i przyjemny, świeży zapach w całym pomieszczeniu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: