Patricia Kazadi szczerze o chorobie. Zaapelowała o wsparcie finansowe

Patricia Kazadi nie ukrywa, że zmaga się z endometriozą. Jak wyznała w jednym z wywiadów, mówi o tym otwarcie, żeby pomóc przełamać społeczne tabu. Niedawno aktorka zaapelowała do rządzących o wsparcie finansowe dla chorych.

Endometrioza to schorzenie polegające na rozroście komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Objawia się comiesięcznym bólem w dole brzucha, może skutkować niepłodnością lub trudnościami w zajściu w ciążę. W ostatnich wiele kobiet opowiada o swoich zmaganiach z chorobą, dzięki czemu zaczyna być ona traktowana z należytą powagą. Jedną z takich osób jest Patricia Kazadi

Zobacz wideo Stylizacje Kazadi na każdą sylwetkę:

- O tym, że choruję na endometriozę, mówię nie tylko dlatego, żeby pomóc przełamać tabu. Mówię także dlatego, żeby pokazać, jak ważny jest dostęp do diagnozy i leczenia oraz świadomość, że taka choroba jest i jakie daje objawy - wyznała Kazadi jakiś czas temu w rozmowie z Agnieszką Urazińską z "Wysokich Obcasów".

 

Kazadi: To są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić

Niedawno w rozmowie z reporterem serwisu Pomponik aktorka opowiedziała o swojej działalności na rzecz zwiększania świadomości społecznej na ten temat. Wspomniała między innymi o tym, jak ważne jest wsparcie państwa. To dlatego, że wielu osób nie stać na pokrycie kosztów leczenia. 

Operacja na endometriozę kosztuje parędziesiąt tysięcy złotych. To są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić. Plus drogie leczenie. Potem jeszcze hormonoterapia, musisz brać hormony do końca życia, to też kosztuje. Wszelkie wsparcie finansowe, oczywiście też wsparcie w edukacji lekarzy. To jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej lekarzy było przeszkolonych w kierunku endometriozy

- powiedziała Kazadi. 

Warto wspomnieć, że działania na rzecz zwiększania świadomości społecznej na ten temat zaczynają przynosić w końcu skutki. Minister zdrowia powołał niedawno specjalny zespół do sprawy endometriozy. Jego celem jest wypracowanie systemu diagnostyki oraz leczenia tego schorzenia. 

Więcej o: