Seniorki urodzone w tych miesiącach mogą zyskać nawet 1000 zł więcej. Wystarczy jeden wniosek

Jak podaje dziennika "Fakt", kobiety, które urodziły się w kwietniu, maju bądź czerwcu 1956 roku powinny złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury jeszcze w tym miesiącu. W ten sposób mogą zyskać sporo pieniędzy. W jaki sposób?

Zgodnie z przepisami kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. W takim wypadku ich świadczenie zostanie przeliczone na podstawie zebranych składek podzielonych przez prognozowane trwanie życia. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury da nawet 1000 zł. W jaki sposób?

Kobiety, które korzystały z OFE, czyli Otwartych Funduszy Emerytalnych, mogą liczyć także na okresową emeryturę kapitałową. To z kolei nic innego, jak dodatkowe środki, które wpływają na ich konto przez pięć lat. Zazwyczaj jest to ok. 300 zł. Według danych, do których dotarł "Fakt" z takiego świadczenia korzysta ponad 500 tys. seniorek.

W momencie, gdy kobieta osiąga wiek 65 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przelicza jej świadczenie, jednak bez odliczania wypłaconych już kwot. Oznacza to, że osoby, które skorzystają z tej możliwości w odpowiednim czasie, mogą liczyć na naprawdę spore podwyżki. Według wyliczeń "Faktu" mowa tu o kwotach rzędu 700, a nawet 1000 zł.

Agata Kornhauser Duda Pierwsza Polska Dama eksponuje zgrabną talię w sukience midi

Te seniorki mogą liczyć na korzystne przeliczenie. Uwaga! Wniosek trzeba złożyć do końca marca

Warto wiedzieć, że panie, które przeszły na emeryturę po 1 października 2017 roku nie muszą nic robić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył im emeryturę wraz ze środkami z OFE. Inaczej ma się sytuacja w przypadku kobiet, które urodziły się w kwietniu, maju oraz czerwcu 1956 roku. Według dziennika, jeśli złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia do 31 marca 2023 roku mogą liczyć na podwyżkę świadczenia. Wszystko za sprawą obecnie obowiązujących tablic prognozowanego dalszego trwania życia, które są wyjątkowo korzystne w związku z pandemią, a zmienią się od 1 kwietnia. Właśnie dlatego warto pospieszyć się i skorzystać z przeliczenia do końca tego miesiąca, a nie czekać, aż zakład zrobi to automatycznie w późniejszym terminie. Wystarczy złożyć wypełniony formularz ZUS ERPO.

Wlej do wody dwie łyżeczki i przetrzyj kafelki. Produkt za 3 zł w mig rozprawi się z zaciekami Dodaj do wody i wyszoruj płytki łazienkowe. Na długo zapomnisz o brudzie

Więcej o: