Lawenda. Kiedy sadzić, aby zachwycała latem? Pamiętaj o trzech elementach

Chciałabyś, aby w twoim ogrodzie wyrosła piękna lawenda? Kiedy sadzić tę roślinę, aby cieszyć się pięknymi niebieskofioletowymi kwiatami? Czy lawenda po zimie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Podpowiadamy, jak przygotować ją na nadchodzącą wiosnę.

Lawenda jest krzewem z gatunku zielonych i jest coraz popularniejszym wyborem do ogrodu, głównie ze względu na piękne kwiaty i niesamowity zapach. Jeśli szukasz wieloletniej rośliny ogrodowej, odpowiedzią na twoje rozterki może być lawenda. Kiedy sadzić tę roślinę? Czy lawenda po zimie jest trudna w pielęgnacji?

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

ZUS wypłaca czternaste emerytury i przestrzega przed oszustami 14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ci seniorzy nie dostaną ani złotówki

Chcesz, aby w ogrodzie wyrosła piękna lawenda? Kiedy sadzić tę roślinę, aby rosła zdrowo?

Lawenda lubi nasłoneczniona stanowiska oraz piaszczystą i półprzepuszczalną glebę. Nie wymaga częstego podlewania, ponieważ jej korzenie najlepiej rozwijają się w lekko suchej ziemi. Co zrobić, aby wyrosła nam piękna i zdrowa lawenda? Kiedy sadzić, aby odpowiednio się rozwinęła? Otóż lawendę sadzimy w okresie wiosennym lub jesiennym. Na wiosnę idealnym terminem jest początek kwietnia, jesienią zaś najpóźniej do pierwszych dni października. Sadzimy ją w odstępach 30-40 cm. Przed włożeniem rośliny do dołka, warto wykonać drenaż. Lawenda działa odstraszająco na mrówki czy mszyce, więc warto posadzić ją w pobliżu roślin narażonych na te insekty. Można uprawiać ją również w doniczce.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Rzeżucha Rzeżucha na Wielkanoc. Kiedy sadzić rzeżuchę przed świętami?

Lawenda po zimie. Jak przygotować roślinę na wiosnę? 

Pamiętajmy, że lawenda po zimie wymaga przycięcia. Jest to ważny zabieg pielęgnacyjny. Należy ją odpowiednio przyciąć i uformować, aby zachwycała pięknem w ogrodzie. Cięcie pozwala zwiększyć odporność rośliny na niekorzystne warunki pogodowe oraz usunąć chore, martwe i uszkodzone pędy. Jeśli nie przytniemy rośliny w odpowiednim czasie, może ona nie zakwitnąć, rozrastać się na boki i kłaść po ziemi.

Więcej o: