Sadzenie awokado z pestki. Jak wyhodować owoc? Wystarczą 3 wykałaczki

Z odrobiną wody i kilkoma wykałaczkami możesz cieszyć się owocami tej rośliny przez długi czas. Sadzenie awokado z pestki nie wymaga specjalnego nakładu pracy i możesz to zrobić o dowolnej porze roku w twoim domu. To także świetna aktywność dla dzieci.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Awokado to jeden z cudownych owoców bogatych w wartości odżywcze i smakowe. Następnym razem, gdy będziesz robić guacamole lub kroić awokado na sałatkę, zachowaj pestki, aby wyrosły na drzewko awokado, które będzie świetną rośliną ozdobną, która ozdobi nie tylko nasz parapet, ale też również oranżerię, gdy osiągnie większą wysokość.

Zobacz wideo Chłodnik z ogórka i awokado - nowoczesny klasyk

Sadzenie awokado z pestki. Wykorzystaj metodę wykałaczki do uprawy awokado z nasion

Poznaj popularny w internecie sposób na wyhodowanie awokado w warunkach domowych.

  1. Musisz zacząć od ostrożnego wyjęcia pestki z awokado, a następnie jej umycia z brązowej skórki z pestki, która stanowi część okrywy nasiennej.
  2. Niektóre pestki awokado są nieco podłużne, podczas gdy inne mają kształt prawie idealnych kulek, ale wszystkie pestki awokado mają dno, z którego wyrastają korzenie i górę, z której wyrastają kiełki. Nieco bardziej spiczasty koniec to góra, a płaski koniec to dół. Aby pestka zaczęła kiełkować, musisz umieścić dolny koniec korzenia w wodzie.
  3. Weź trzy lub cztery wykałaczki i wbij je pod lekkim kątem w dół w pestkę awokado. Wykałaczki, czyli tzw. rusztowanie pozwolą ci oprzeć dolną połowę awokado w wodzie, dlatego wykałaczki muszą być tam mocno zaklinowane. 
  4. Umieść połówkę pestki awokado w szklance wody i ustaw na parapecie z dostępem do światła słonecznego.
  5. Zmieniaj wodę co pięć dni do mniej więcej tygodnia, dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów.
  6. Poczekaj, aż pestka awokado wykiełkuje, może to zająć od 2 do 4 tygodni.
 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji własnego awokado. Jak dbać o drzewko w domu?

Oto kilka przydatnych wskazówek może przyczynić się do lepszych warunków, a co za tym idzie lepszego wzrostu twojego awokado. Umieść doniczkę na nasłonecznionym parapecie w pomieszczeniu i regularnie przycinaj drzewo. Za każdym razem, gdy rośnie o kolejne 15 cm, odetnij dwa górne zestawy liści. Kiedy roślina osiągnie 30 cm, przytnij ją z powrotem do 15 cm. Kiedy osiągnie 45 cm, przytnij ją z powrotem do 30 cm i tak dalej. To zachęci roślinę do bardziej bujnego wzrostu.

Więcej o: