Ile wyniesie 13. emerytura w 2023 roku? Ci seniorzy otrzymają niższe wypłaty

Wielu seniorów zastanawia się, kiedy będzie wypłacana 13. emerytura i ile wyniesie w 2023 roku. Okazuje się, że nastąpi to już w najbliższym czasie, a kwota może być niższa, niż pierwotnie zakładano. Ile więc seniorzy otrzymają pieniędzy "na rękę"?

Mimo że tym razem 13. emerytura jest wyższa o 250 zł niż rok temu, realnie seniorzy otrzymają mniej, niż zakładano. Wszystko za sprawą opodatkowania dodatkowego świadczenia, które nie obowiązywało w 2022 roku. Ile wyniesie 13. emerytura w 2023 roku i kiedy można spodziewać się wypłaty? Podpowiadamy.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy 13. emerytura? Kiedy wypłata świadczenia odbędzie się w 2023 roku?

Osoby uprawnione do otrzymania 13.emerytury nie muszą składać żadnych wniosków, ponieważ dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wypłatą świadczenia. Kiedy seniorzy mogą się go spodziewać na swoich kontach? Okazuje się, że "trzynastka" zasili budżet seniorów już w przyszłym miesiącu, ponieważ wypłaty zaplanowane są na kwiecień. W tym terminie nie otrzymają jej jednak osoby, które pobierają świadczenie i zasiłek przedemerytalny, ponieważ na ich konta dodatkowe pieniądze trafią dopiero w maju. Ile jednak w tym roku wyniesie 13. emerytura?

Małgorzata Rozenek-Majdan Małgorzata Rozenek-Majdan pokazuje brzuch. "Każdemu bardzo polecam"

Ile wyniesie 13. emerytura w 2023 roku? Świadczenie będzie opodatkowane

Według zapowiedzi "trzynastka" będzie wyższa o 250 zł w stosunku do zeszłorocznego świadczenia. Realnie jednak seniorzy otrzymają mniej pieniędzy, ponieważ w 2023 roku dodatek ten został opodatkowany, co nie obowiązywało rok temu. Właśnie przez to na konta seniorów trafi mniejsza kwota, a Urząd Skarbowy zabierze większość zapowiadanej podwyżki. Ile "na rękę" dostaną poszczególni seniorzy?

Im mniejsze świadczenie pobiera emeryt, tym wyższą "trzynastkę" otrzyma. Seniorzy pobierający emeryturę w wysokości powyżej 2500 brutto zyskają 1254,87 zł netto. Ci, którzy otrzymują minimalną emeryturę, dostaną około 1330 zł netto dodatku. Na pełną 13. emeryturę (pomniejszoną o składkę zdrowotną) mogą liczyć seniorzy, którzy otrzymują świadczenie poniżej 800 zł miesięcznie i będzie to wówczas około 1445,48 zł netto. 

ZUS wypłaca czternaste emerytury i przestrzega przed oszustami 14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ci seniorzy nie dostaną ani złotówki

Więcej o: