Za co zapłacisz więcej: kąpiel w wannie czy prysznic? Różnica wynosi ponad 250 zł

Poszukiwania sposobów na oszczędzanie w związku ze stale rosnącą inflacją i ogólną drożyzną trwają w najlepsze. Niektóre osoby zaczęły zastanawiać się, za co zapłacimy więcej: za kąpiel w wannie, czy prysznic. Jak się okazuje, istnieje odpowiedź na to pytanie. Różnica w kosztach zaskakuje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy można oszczędzać na myciu ciała? Okazuje się, że tak. Wybierając pomiędzy kąpielą w wannie a prysznicem, warto zastanowić się, która z tych czynności okaże się tańsza. Za co zapłacimy więcej? Znamy odpowiedź.

Zobacz wideo Sposoby na oszczędzanie wody. Jak to robić?

Ile kosztuje kąpiel w wannie? Do rachunków należy wliczyć różne opłaty

Dokładne obliczenie ceny kąpieli w wannie lub wzięcia prysznica praktycznie niemożliwa. Wartość tych czynności zależy od wielu czynników. W pierwszym przypadku, przede wszystkim należy skupić się na pojemności wanny. Zwykle jest to od 70 do 300 litrów. Co więcej, sama cena za metr sześcienny wody, jej podgrzanie, jak i odprowadzanie ścieków zależy od regionu i gminy. Łączne koszta mogą wynosić od 8 do ponad 30 zł.

Z tego powodu, aby obliczyć, co bardziej się opłaca, należy uśrednić wyniki. Według portalu zaradnyfinansowo.pl warto przyjąć następujące średnie. Jeden kubik wody razem z odprowadzaniem ścieków kosztuje mniej więcej 11 złotych, natomiast jego podgrzanie to koszt rzędu 18 zł. Przy kąpieli używamy zwykle 70% ciepłej i 30% zimnej wody. Przyjmując te wyniki oraz to, że wanna średniej wielkości pomieści około 100 litrów, za każdą kąpiel zapłacimy 2,36 zł.

Co jest tańsze - kąpiel w wannie, czy prysznic? Różnica jest spora

Uśredniając, podczas brania prysznica, zużywamy około siedmiu litrów wody na minutę. Myjąc się przez osiem minut w strumieniu składającym się po równo z podgrzanego oraz zimnego płynu, zapłacimy złotówkę i dwanaście groszy. Należy mieć jednak na uwadze to, że im więcej czasu spędzimy w kabinie, tym więcej zapłacimy. Tym samym 16-minutowy prysznic będzie kosztować kilkanaście groszy mniej niż kąpiel w wannie.

Zakładając jednak, że średnio spędzamy pod prysznicem około ośmiu minut, okazuje się, że w skali roku zapłacimy za to 408 złotych. Jeśli zamiast tego zdecydujemy się na kąpiel w wannie, koszt rachunków okaże się ponad dwukrotnie wyższy. Myjąc się w niej każdego dnia oraz uwzględniając uśrednione statystyki, zapłacimy 860 złotych! 

Więcej o: