Ostatni weekend uraczył nas świetną pogodą, dlatego nie dziwi fakt, że ogrodnicy ruszyli na działki, by je uprzątnąć. Coraz wyższe temperatury zachęcają do zastanowienia się, które rośliny uprawne można umieścić w ziemi już teraz. Okazuje się, że zbliża się najlepszy czas na posadzenie ząbków czosnku wiosennego. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiosną warto sadzić odmiany jare czosnku, takie jak Cyryl, Jankiel czy Janus. Najlepszym terminem jest przełom marca i kwietnia (ale nie później niż 10 kwietnia, dlatego zrób to jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą). Czynnikiem warunkującym dobrą uprawę, a później obfite plony jest dobra pogoda. Jeśli umieścimy czosnek w ziemi, stosując się do tego terminu, główki zbierzemy w wakacje — pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
Zanim rozpoczniesz sadzenie, zwróć uwagę, by wybrać tylko zdrowe okazy, które nie są mechanicznie uszkodzone i nie mają na sobie śladu choroby czy zepsucia. Czosnek warto sadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu i w żyznej, próchnicznej glebie. Jeśli takiej nie masz, możesz nawieźć ziemię naturalnym nawozem z obornika, jednak to wydłuży możliwość posadzenia czosnku o rok.
Przed umieszczeniem czosnku w ziemi należy najpierw odpowiednio przygotować warzywo i glebę. Dopiero później można przejść do konkretnego działania.
Warto pamiętać, by nie sadzić czosnku w glebie, w której wcześniej rosły warzywa cebulowe. Zwiększa to prawdopodobieństwo słabych plonów. Roślinę można wyciągnąć z ziemi na przełomie lipca i sierpnia, gdy zauważysz, że większa część szczypioru jest zeschnięta lub złamana. Łodygi z wykopanych główek należy skrócić do około 3 cm, pozbyć się korzeni, a warzywo przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.