Kiedy i jak sadzić czosnek? Sekret dużych główek w trzech prostych krokach

Jak i kiedy sadzić czosnek? Nie każdy wie, że termin zbliża się dużymi krokami i to właśnie w tym czasie należy umieścić ząbki w ziemi. Nie przegap go, a już w wakacje będziesz cieszyć się obfitymi plonami.

Ostatni weekend uraczył nas świetną pogodą, dlatego nie dziwi fakt, że ogrodnicy ruszyli na działki, by je uprzątnąć. Coraz wyższe temperatury zachęcają do zastanowienia się, które rośliny uprawne można umieścić w ziemi już teraz. Okazuje się, że zbliża się najlepszy czas na posadzenie ząbków czosnku wiosennego. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Kiedy sadzić czosnek? Jeśli pogoda sprzyja, zrób to nawet za tydzień

Wiosną warto sadzić odmiany jare czosnku, takie jak Cyryl, Jankiel czy Janus. Najlepszym terminem jest przełom marca i kwietnia (ale nie później niż 10 kwietnia, dlatego zrób to jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą). Czynnikiem warunkującym dobrą uprawę, a później obfite plony jest dobra pogoda. Jeśli umieścimy czosnek w ziemi, stosując się do tego terminu, główki zbierzemy w wakacje — pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Zanim rozpoczniesz sadzenie, zwróć uwagę, by wybrać tylko zdrowe okazy, które nie są mechanicznie uszkodzone i nie mają na sobie śladu choroby czy zepsucia. Czosnek warto sadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu i w żyznej, próchnicznej glebie. Jeśli takiej nie masz, możesz nawieźć ziemię naturalnym nawozem z obornika, jednak to wydłuży możliwość posadzenia czosnku o rok. 

Kate Winslet Wizażystka Kate Winslet zdradza sekret makijażu dla dojrzałej kobiety

Jak sadzić czosnek? Wypróbuj tę metodę, a urośnie bujnie i zdrowo

Przed umieszczeniem czosnku w ziemi należy najpierw odpowiednio przygotować warzywo i glebę. Dopiero później można przejść do konkretnego działania.

  1. Podziel główki czosnku na pojedyncze ząbki. Każdy z nich powinien mieć piętkę. Najlepsze są te o średniej i dużej wielkości, ponieważ z małych nie otrzymasz obfitych plonów.
  2. Przekop ziemię w rzędy oddalone od siebie o 10-15 cm.
  3. Zakop każdy ząbek w ziemi piętką w dół, najlepiej na głębokość 3-5 cm.

Warto pamiętać, by nie sadzić czosnku w glebie, w której wcześniej rosły warzywa cebulowe. Zwiększa to prawdopodobieństwo słabych plonów. Roślinę można wyciągnąć z ziemi na przełomie lipca i sierpnia, gdy zauważysz, że większa część szczypioru jest zeschnięta lub złamana. Łodygi z wykopanych główek należy skrócić do około 3 cm, pozbyć się korzeni, a warzywo przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Sprzątanie szafek Przekrój na pół i przetrzyj kuchenne szafki. Fronty będą wyglądały jak nowe

Więcej o: