Jak wyczyścić zmywarkę? Zastosuj niezawodny trik za 4 zł. Pozbędziesz się smrodu i brudu

Zauważyłaś, że ostatnio zmywarka nie domywa naczyń? Powodem mogą być gromadzące się w niej zabrudzenia oraz resztki jedzenia. Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem, by szybko i łatwo pozbyć się uciążliwego problemu? Podpowiadamy.

Nie od dziś wiadomo, że zmywarka znacznie przyspiesza i ułatwia codzienne mycie naczyń. Co, jeśli jednak w pewnym momencie przestaje je domywać? Okazuje się, że problemem mogą być gromadzące się w niej zabrudzenia. Wystarczy dokładnie umyć zmywarkę, a sytuacja od razu powinna się rozwiązać. Jak jednak zrobić to domowymi sposobami, by było szybko i skutecznie?

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić zmywarkę? Potrzebujesz tylko jednego produktu z kuchni

Do czyszczenia zmywarki wcale nie potrzebujesz kosztownych specyfików, które dostępne są w wielu sklepach. Wystarczy, że sięgniesz po niezawodny ocet spirytusowy, który doskonale sobie poradzi z zabrudzeniami, tłuszczem oraz nieprzyjemnym zapachem. Jak wyczyścić nim zmywarkę krok po kroku?

  1. Wyjmij z urządzenia wszystkie sztućce i naczynia.
  2. Wyjmij filtr i oczyść go z resztek jedzenia. Możesz też umyć go płynem do mycia naczyń. Czysty filtr umieść w urządzeniu.
  3. Do naczynia, które może być myte w zmywarce, wlej 500 ml octu spirytusowego i umieść je na jednej z półek urządzenia.
  4. Ustaw zmywarkę na normalny cykl, a po zakończeniu mycia otwórz drzwiczki urządzenia.

Należy w ten sposób czyścić zmywarkę przynajmniej raz w miesiącu, a sam filtr warto czyścić raz w tygodniu, by urządzenie dokładnie domywało wszystkie naczynia.

Zmywarka nie domywa naczyń? Wypróbuj domowe kostki do zmywarki

Jeśli regularnie czyścisz filtr oraz zmywarkę, a naczynia nadal nie są domyte, może okazać się, że problem leży w kostkach, których używasz. Zamiast jednak eksperymentować z nowymi rodzajami, przygotuj je samodzielnie. Będzie to naturalna i ekologiczna alternatywa, która świetnie sobie poradzi z wszelkimi zabrudzeniami. Co będzie ci do tego potrzebne? Pół szklanki wody i soli, jedna szklanka sody kalcynowanej, dwa opakowania kwasku cytrynowego oraz opcjonalnie kilka kropli olejku eterycznego. 

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, a gotową masę ubić ciasno w silikonowej foremce do lodu. Pozostaw ją do zastygnięcia. Po kilku godzinach możesz wyjąc domowe kostki do zmywarki i przechowywać je w plastikowym pudełku. Korzystaj z nich tak, jak ze sklepowych kostek do zmywarki.

Więcej o: