Kiedy siać szczaw? Pierwsze liście możesz zebrać za 2 miesiące! Nie przegap terminu

Kiedy siać szczaw? Okazuje się, że jeden z dwóch terminów już się zbliża, dlatego warto zastanowić się nad uprawą tej zdrowej rośliny. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie ma wielu wymagań, a na dodatek jest wieloletnia, raz posiana będzie obfitować w plony każdego roku.

Mało kto decyduje się na sianie w ogrodzie szczawiu zwyczajnego, jednak warto to zmienić. Kiedyś roślina cieszyła się ogromną popularnością, ale jakiś czas temu wiele osób o niej zapomniało. Warto zwrócić uwagę na jej uprawę, gdyż nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Szczaw zawiera wiele witamin z grupy A, B i C oraz potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, sód, kwas foliowy, białko i błonnik. Regularne spożywanie poprawia apetyt, funkcjonowanie wątroby, hamuje biegunkę i pobudza trawienie. Roślina działa też bakteriobójczo i grzybobójczo. Kiedy i jak siać szczaw?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Kiedy siać szczaw? Wybierz jeden z dwóch terminów

Sianie szczawiu można przeprowadzić zarówno wczesną wiosną (w marcu i kwietniu), jak i latem (w sierpniu). Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszy termin, pierwszy plon będziesz mogła zebrać po 2-3 miesiącach. Zbiory należy przeprowadzać przez cały sezon, ścinając najmłodsze liście. Posianie szczawiu latem sprawi, że będzie gotowy do spożycia dopiero w kwietniu lub maju kolejnego roku — w zależności od tego, jaka będzie pogoda. Okazuje się, że uprawa nie jest skomplikowana, gdyż roślina nie przemarza i nie ma wielu wymagań. Jeśli posieje się ją raz, będzie rosła przez wiele lat, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór miejsca, w którym ma się rozwijać. Po 3-4 latach można rozmnożyć szczaw poprzez podział kęp.

Katarzyna Dowbor odmówiła remontu domu. 'To mnie po prostu przeraża' Katarzyna Dowbor odmówiła remontu domu. "To mnie po prostu przeraża"

Jak siać szczaw? Zrób to w ten sposób, a plony będą obfite każdego roku

Wysiew szczawiu warto przeprowadzać na głębokości około 1 cm. Należy robić to bezpośrednio do gruntu — w rzędach oddalonych od siebie o około 20-30 cm. Roślina rozwinie się w cieniu, półcieniu lub słońcu, jednak w ostatnim przypadku w razie suszy wymaga regularnego podlewania, które zapewni liściom soczystość. Warto również zwrócić uwagę na wymagania glebowe, które nie są duże. Szczaw lubi próchniczne, żyzne i pełne azotu podłoże o lekko kwaśnym pH.

Sprzątanie szafek Przekrój na pół i przetrzyj kuchenne szafki. Fronty będą wyglądały jak nowe

Więcej o: