Jakie gafy popełniamy podczas wesela? Ekspertka wymieniła najgorsze z nich. Możesz się zdziwić

Sezon ślubny coraz bliżej. Pary najchętniej decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w okresie od maja do września. Jeśli w tym roku jesteś zaproszony na jakieś wesele, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Dzięki tym wskazówkom unikniesz faux pas.

Dr Irena Kamińska-Radomska to specjalistka do spraw protokołu i wystąpień publicznych. Widzowie znają ją z programu "Projekt Lady", gdzie uczyła uczestniczki dobrych manier. Tym razem ekspertka zwróciła uwagę na błędy, które popełniamy, gdy idziemy na wesele. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę podczas szykowania się na takie przyjęcie.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Błędy w makijażu ślubnym. Czego unikać, by wymarzony make-up nie okazał się katastrofą?

Strój na wesele. Biały jest zarezerwowany dla panny młodej

Czasami państwo młodzi umieszczają na zaproszeniu ślubnym wskazówki dotyczące obowiązującego stroju. Jeśli takich zaleceń nie ma, sami powinniśmy zadbać o odpowiedni strój. Przede wszystkim nie powinnaś zakładać sukienki w białym kolorze, gdyż jest on zarezerwowany dla panny młodej. Świeżo upieczona mężatka może poczuć się niekomfortowo, gdy pojawisz się na ślubie w takim samym kolorze jak jej kreacja. - Jasne suknie po godzinie 18 należy zmienić na te w ciemniejszych kolorach. Wtedy też można pozwolić sobie na błyszczące materiały, zdobienia i biżuterię z kamieniami szlachetnymi, które w ciągu dnia są w złym guście - tłumaczy Kamińska-Radomska. Taka sama zasada obowiązuje panów. Szary garnitur po zmroku powinien zostać zastąpiony granatowym.

Ile dać do koperty? Czy zamiast wręczania gotówki można zrobić przelew?

Po ceremonii w Kościele goście ustawiają się w kolejce, aby złożyć młodej parze życzenia i wręczyć podarunki. Dr Irena uważa, że wręczanie upominków powinno wyglądać zupełnie inaczej. - Prezenty powinno się wręczać lub wysyłać parze młodej przed ślubem. Goście ze strony panny młodej powinni kierować je do niej, a bliscy pana młodego do niego - mówi ekspertka. Jeśli wręczasz nowożeńcom pieniądze, w kopercie obowiązkowo powinna się też znaleźć kartka z życzeniami. - Za minimalną sumę uważa się równowartość tzw. talerzyka, czyli kwoty, jaką organizatorzy przyjęcia płacą w lokalu za osobę - uważa Kamińska-Radomska. Przypomina też, aby zawsze podpisywać się na kartce. W przeciwnym razie ryzykujesz, że zostanie ci przypisany cudzy, nieelegancki prezent, np. dużo mniejsza kwota pieniędzy.

Okazuje się, że również zrobienie państwu młodym przelewu na konkretną sumę jest jak najbardziej dopuszczalne. Trenerka z "Projektu Lady" wyjaśnia, że w ten sposób automatycznie podpiszemy się pod prezentem, a para młoda nie będzie musiała się zastanawiać, gdzie odłożyć upominek na czas wesela. Nowożeńcy powinni jednak wcześniej upewnić się, jak na tak dużą ilość przelewów zareaguje ich bank.

Więcej o: