Skuteczny sposób na chrapanie? Przyklej z tyłu piżamy. To może pomóc w pozbyciu się problemu

Czy istnieje skuteczny sposób na chrapanie? Te proste praktyki mogą mieć ogromne znaczenie w zmniejszeniu nawracającego problemu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chrapanie to dźwięk, który powstaje, gdy powietrze przechodzi przez drogi oddechowe, gdy są one częściowo zablokowane. Tkanki w górnej części dróg oddechowych stykają się ze sobą i wibrują, powodując chrapanie. Osoby, które chrapią, mogą mieć obturacyjny bezdech senny, co w konsekwencji zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercaZachowaj ostrożność przed samodzielnym leczeniem sprayami i tabletkami dostępnymi bez recepty, dopóki nie skonsultujesz się z lekarzem.

Zobacz wideo Dlaczego chrapanie zabija życie seksualne? [LEPSZY SEKS]

Sposób na chrapanie, który może pomóc. Zmień pozycję do spania

Naturalne rozwiązania i zmiany stylu życia mogą pomóc lub zmniejszyć problem. Do jednej z nich należy zmiana pozycji podczas snu. Leżenie na plecach powoduje, że podstawa języka i podniebienie miękkie opadają na tylną ścianę gardła, powodując tym samym, wibrujący dźwięk podczas snu. Spanie na boku może temu zapobiec. Jeśli wiesz, że chrapiesz w nocy i zwykle śpisz na plecach, zamiast tego spróbuj zasnąć na boku. Jeśli masz problemy z przyzwyczajeniem się do nawyków związanych z pozycją podczas snu, rozważ strategiczne użycie poduszek pełnowymiarowych, aby zapewnić wygodę i utrzymać ciało i głowę w pozycji bocznej. Sudhansu Chokroverty, dyrektor programowy Neurofizjologii Klinicznej i Medycyny Snu w JFK Medical Center zaleca też nieco inny sposób. Tym razem z przyklejeniem lub wszyciem piłek tenisowych z tyłu piżamy, które również mogą, powstrzymać od spania na plecach. Należy umieścić ją na środku pleców, tak by uwierała przy zmianie ułożenia. Czując nieprzyjemną przeszkodę, natychmiast odwrócimy się na bok.

Chrapanie w nocy? Zastosuj kilka zasad, a jest szansa, że zminimalizujesz problem 

  • Rzuć palenie i unikaj alkoholu przed snem. Alkohol zmniejsza spoczynkowe napięcie mięśni tylnej części gardła, zwiększając prawdopodobieństwo chrapania. Regularni palacze, również mogą chrapać. Palenie podrażnia tkanki gardła, prowadząc do stanu zapalnego, co skutkuje chrapaniem.
  • Praktykuj dobrą higienę snu i wysypiaj się. Wyczerpanie może rozluźnić mięśnie gardła oraz języka i spowodować chrapanie. Ważne jest, aby każdej nocy spać od 7 do 9 godzin. 
  • Otwórz kanały nosowe. Jeśli chrapanie zaczyna się w nosie, pomocne może być utrzymywanie, otwartych kanałów nosowych. Pozwala to na wolniejszy przepływ powietrza. Jeśli twój nos jest zatkany lub zwężony z powodu przeziębienia, lub innej blokady, szybko poruszające się powietrze jest bardziej podatne na chrapanie. Gorący prysznic przed pójściem spać może pomóc w otwarciu kanałów nosowych.
Więcej o: