Dekoracje wielkanocne, czyli jak ozdobić dom na święta? Krótki poradnik

Dekoracje wielkanocne. Jakie trendy panować będą w świątecznym dekorowaniu domów w 2023 roku? Jakie dekoracje można zrobić samemu, by wprowadzić świąteczną atmosferę?

Dekoracje wielkanocne - wiele możliwości na świąteczne okoliczności

Dekoracje wielkanocne to niby drobna rzecz, a jednak sprawiająca ogromną różnicę wizualną. Można zacząć od drobnych rzeczy, jak ozdobienie koszyczka, ale przyjemnie jest też przyozdobić świątecznie i wiosennie stół czy resztę mieszkania. Wielkanoc to święta o bardzo dużym znaczeniu w religii katolickiej, ale też kojarzą się z wiosną, kwiatami, budzącymi się ze snu zwierzętami, świergotem ptaków i kolorami. Po smutnej i szarej zimie większość z nas ma ochotę na odmianę. Tym bardziej więc świąteczne ozdoby warto wprowadzić do swojego wnętrza, a w ich przygotowanie zaangażować całą rodzinę.

Wielkanocna dekoracja drzwi domu? Czemu nie!

Rynek obecnie daje bardzo wiele możliwości. Bez problemu można kupić urocze, delikatne wianuszki z motywem kwiatów, perełek i maleńkich, przepiórczych jajek, które można zawiesić na drzwiach wejściowych. Są też takie, które mają motywy kwiatowe. Bez trudu można więc sprawić, by wielkanocna dekoracja odpowiadała naszym preferencjom. Podobnie do ogrodu można znaleźć piękne figurki zajączków i innych motywów świątecznych, które figlarnie wystawać będą z kiełkującej trawy.

Dekoracja wielkanocna? Zrób to sam!

Tak i jest to najlepsze wyjście z wielu powodów. Po pierwsze - najtańsze, bo sami wybieramy produkty, z których chcemy wykonać ozdoby. Powstaje wtedy idealna dekoracja wielkanocna, a "zrób to sam" wcale nie jest takie niemożliwe. Oczywiście można mieć obawy, czy się posiada wystarczająco dużo zdolności plastycznych, ale mimo wszystko warto podjąć wyzwanie. Po wtóre jest to super okazja do spędzania czasu wspólnie z rodziną i dziećmi w kreatywny sposób. Takie dekoracje nawet jeśli nie są idealne wizualnie, to mają przeogromną wartość sentymentalną i zdecydowanie lepiej się prezentują niż kupione w markecie.

Stroiki jako dekoracje wielkanocne. Przygotuj sam lub skorzystaj z gotowych rozwiązań

Jedną z piękniejszych świątecznych dekoracji są stroiki. Dekoracje wielkanocne w tej postaci to nie tylko wieńce, które można zawiesić na drzwiach czy w jakimś miejscu w pokoju, ale dużo więcej możliwości. Mogą też to być np. imitacje lampionów, w których wnętrzu poukładany będzie np. mech, trochę liści, małe jajeczka i drobne żonkile. Innym przykładem mogą być dekoracyjne donice, w których rosną kwiaty, a wokół nich rozmieszczone są motywy świąteczne, np. siedzące maleńkie zajączki. Jeśli ktoś lubi wiszące ozdoby, to można też znaleźć stroiki w postaci zawieszonych na sznurkach lub wstążkach imitacjach skorupek jaj, z których wystają albo zajączki, albo maleńkie ptaki - a to wszystko to tylko część możliwości.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Jajko wielkanocne - dekoracja w tradycyjnym stylu

Jajko wielkanocne jako dekoracja to bardzo dobry pomysł. Piękna pisanka zawsze będzie dobrze wyglądała, a już zwłaszcza, jeśli wykonana będzie samodzielnie. Bardziej uzdolnione plastycznie osoby mogą wykonywać je w misterny sposób, ale każda jest tak samo wyjątkowa. Oczywiście również i pisanki można nabyć gotowe w wielu formach - plastikowe, drewniane i inne. Samodzielnie przygotowane mają jednak zupełnie inną wartość. Można ufarbować jajka albo kupnymi barwnikami, albo też naturalnymi, np. łupinami cebuli czy sokiem z buraków. Na ufarbowanej skorupce naklejamy różne ozdoby, jak cekiny, perełki, maleńkie, papierowe elementy lub też wydrapujemy własny wzór igłą lub żyletką albo innym ostrym narzędziem. Wszystko zależy od naszej fantazji i czasu, który możemy na to poświęcić.

Dekoracje wielkanocne DIY, czyli jakie ciekawe ozdoby można wykonać samemu?

DIY to skrót od "do it yourself", czyli zrób to sam. Dotoczy to samodzielnego, niekomercyjnego, amatorskiego wykonywania różnych prac bez pomocy profesjonalistów. Dekoracje wielkanocne DIY to właśnie ozdoby wykonane samodzielnie, a inspirowane dowolną techniką czy podpatrzoną gdzieś dekoracją. Poza klasycznymi pisankami, można tutaj też wskazać stroiki, wianki, różnego rodzaju zawieszki etc. Mogą one być wykonane na wieńcu, kuli z wikliny, czy innym podobnym motywie. Można wykorzystać w nich rośliny sztuczne lub prawdziwe, ale wówczas trzeba przemyśleć, jak je podlewać, nawadniać, by nie zwiędły i nie uschły za szybko. Można też posłużyć się:

  • kolorowymi rafiami,
  • wstążkami,
  • perełkami,
  • cekinami,
  • piórkami

i wieloma innymi dodatkami, które przyjdą nam do głowy. Stroik w ostatnich latach często wykonuje się na korze lub plastrze pnia, do którego przyklejone są np. mech sztuczny lub prawdziwy, zajączki, kurki i inne elementy. Inspiracji warto szukać w internecie, ale też w sklepach z wyposażeniem wnętrz, a każdy, kto chce samodzielnie wykonać ozdoby, znajdzie coś dla siebie, co będzie pasowało do jego koncepcji i gustu.

Dekoracje stołu wielkanocnego. Nie zapomnij o kwiatach

Poza stroikami, pisankami, donicami, można również wykonać np. niebanalne wazony na kwiaty, które są obowiązkową dekoracją wielkanocnego, wiosennego stołu. Wystarczy znaleźć dwa okrągłe, szklane, przeźroczyste naczynia, które dadzą się wstawić jedno w drugie. To wewnętrzne musi mieć sporo mniejszą średnicę i być niższe od zewnętrznego. Dobrze, jeśli są na tyle wysokie, by potem to środkowe pełniło rolę wazonu. Pomiędzy ściankami zaś można powkładać różne np. kolorowe, małe jajka, kamienie, mech czy inne rzeczy, które dla osoby patrzącej z boku stworzą ciekawy wazon, z którego wystają np. tulipany. Podobnie jako ciekawy rodzaj wazonu sprawdzają się wysokie tuby, w których kwiaty mieszczą się w całości. Można też zrobić maleńkie dekoracje, którymi przewiąże się chusteczki leżące obok zastawy dla gości. Drobny, a uroczy gest, który na pewno pięknie ozdobi stół.

Zobacz też: Kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2023 roku? Kalendarz świąt

Więcej o: