Do kiedy można wycinać drzewa w 2023 roku? W przypadku tych gatunków nie potrzebujesz zezwolenia

Do kiedy można wycinać drzewa w 2023 roku? Na usunięcie poszczególnych roślin wymagane jest specjalne zezwolenie. Dowiedz się, które okazy możesz wyciąć bez formalności.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Przycinanie jabłoni Kiedy przycinać jabłonie i budleje? Lepiej zapisz datę w kalendarzu

Do kiedy można wycinać drzewa 2023? W przepisach dodano wiele ułatwień

Od 27 stycznia osoby prawne i prowadzące działalność gospodarczą mogą złożyć wniosek o wycinkę drzew przez internet. To samo dotyczy zgłoszeń osób fizycznych chcących usunąć poszczególne gatunki. Aby uzyskać zgodę urzędu gminy, należy skontaktować się z nim poprzez oficjalną stronę. W przypadkach, w których drzewa znajdują się na terenach zabytkowych, potencjalną wycinkę trzeba również skonsultować z konserwatorem zabytków.

Jak donosi portal strefaagro.pl, zmiany w przepisach dotyczą również terminów odpowiedzi na zgłoszenia i wnioski. W tym roku oględziny zgłoszonych do wycinki drzew przez urząd mają mieć miejsce do 14 dni (poprzednio 21.) od złożenia dokumentów. Ewentualny sprzeciw wobec usunięcia roślin może zostać wniesiony do tygodnia po ich obejrzeniu.

Z racji na przepisy dotyczące okresu lęgowego ptaków, okres, w którym możliwa jest wycinka drzew, nie uległ zmianom. Usuwanie roślin może odbywać się od 15 października do 2 lutego.

Kiedy przycinać bukszpan? Jak i kiedy przycinać bukszpan? Trzymaj się jednej zasady

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Ważny jest obwód pnia

Zgłoszenia wycinki, czy też jej zezwolenie nie dotyczy wszystkich gatunków. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku również obwód pnia. Prośbę o możliwość usunięcia roślin należy złożyć w sytuacjach, gdy ten pomiar przekracza:

  • 80 centymetrów - topole, wierzby, klony jesionolistne oraz srebrzyste,
  • 65 centymetrów - kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe i platany klonolistne.
  • 50 centymetrów - pozostałe gatunki drzew.

Jeśli obwód pnia podanych wyżej drzew nie przekracza wskazanych wartości, można je wyciąć bez ubiegania się o zgodę z urzędu. Bez zezwolenia można także usuwać rośliny z gatunków obcych, które nie rosną na terenach zielonych udostępnionych do zwiedzania, czy nieruchomościach lub ich części wpisanych do rejestru zabytków.

Więcej o: