Rozpuść w wodzie i spryskaj trawnik. Ślimaki wyniosą się z ogródka na dobre

Obecność ślimaków w ogrodzie bywa uciążliwa. Wszyscy, którzy mierzyli się z tym problemem, wiedzą, jak ciężko się ich pozbyć. Istnieją jednak skuteczne domowe metody, dzięki którym pozbędziesz się ślimaków z ogródka.

Ślimaki uwielbiają wilgotne warunki, więc najczęściej możemy je zobaczyć o poranku lub wieczorem. Są one ważne dla obiegu materii organicznej w przyrodzie, jednak w ogródku mogą wyrządzić wiele szkód. Jak z nimi walczyć?

Zobacz wideo

Czy ślimaki są niebezpieczne dla roślin? Jeśli zobaczysz je w ogrodzie, lepiej się ich pozbądź

Ślimaki to roślinożercy gustujący w młodych roślinach. Wygryzają dziury w korzeniach, liściach czy płatkach. Zdarza się, że mniejsze rośliny pożerają w całości. W naszych ogrodach najczęściej spotykamy dwa rodzaje ślimaków – małe ze skorupą oraz nagie. O ile małe ślimaki nie są dużym problemem, to czarne ślimaki bez skorupy to prawdziwi niszczyciele. Są wszystkożerne i potrafią doprowadzić do obumarcia roślin. Jak sobie z nimi poradzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Co na ślimaki w ogrodzie? Postaw na rośliny i domowe opryski

Pamiętajmy, że ślimaki wybierają zacienione i wilgotne miejsca wśród liści czy traw. Dobrą metodą na pozbycie się ich jest posadzenie odstraszających roślin, takich jak cebula, rumianek, szałwia, gorczyca, macierzanka, mydlnica lekarska, tymianek i cząber ogrodowy. Inną metodą jest też wykonanie domowego oprysku. Na tiktokowym profilu o nazwie "Pogromca szkodników" pokazano ciekawy sposób na jego wykonanie. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać pół litra wody i wsypać 30 g soli kuchennej, a następnie wymieszać i spryskać miejsca, gdzie występują ślimaki. 

 Oprócz tego warto też stosować inne, profilaktyczne sposoby.

  1. Nie podlewaj roślin wieczorem, ponieważ ślimaki uwielbiają wilgoć, a działając w ten sposób, stworzysz im idealne warunki do bytowania. Lepiej rób to o poranku, ponieważ kiedy wyjdzie słońce, ślimaki szybko się schowają.
  2. Osuszaj teren i usuwaj zarośla lub trawy, w których mogą się skrywać.
  3. Usuwaj chwasty i nie dopuszczaj do gnicia resztek roślin. Ślimaki lubią przebywać w kompostowniku, skąd wychodzą na żer.
Więcej o: