Niezawodny sposób na nornice. Rozsyp w ogrodzie produkt z kuchni, a błyskawicznie się wyniosą

Nornice to małe i niepozorne zwierzątka, ale potrafią wyrządzić wielkie szkody w ogrodzie. Ryją nory, przez co nie tylko niszczą kompozycje ogrodowe, ale także uszkadzają rośliny. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy skuteczny sposób na walkę z tymi szkodnikami.

Nornica to mały ssak zaliczany do rodziny karczowników. Ze względu na swój wygląd mylona jest z myszami. Prowadzi wieczorny i nocny tryb życia, dlatego w ciągu dnia trudno ją zauważyć. Jak rozpoznać, że w naszym ogrodzie zadomowiła się nornica? I jak się jej pozbyć?

Zobacz wideo Szczury grasują we Wrocławiu. Bezczelnie biegają nawet po dworcu głównym

Po czym poznać nornice? Czym się żywią?

Nornice żywią się nie tylko roślinami, ale również innymi zwierzętami. Wiosną zajadają się pąkami, kłączami, nasionami, korą drzew oraz owadami, dżdżownicami i larwami. Gryzonie spotykane są w ogrodach, ale także na polach, łąkach, lasach, sadach owocowych czy szkółkach roślin. Co warto podkreślić, nornice w przeciwieństwie do myszy rzadko wprowadzają się do naszych domów, komórek czy garaży. Zwierzę to buduje pod ziemią skomplikowany system korytarzy, a obecność tego ssaka zauważymy po charakterystycznych dziurkach w glebie, kopcach oraz gniazdach w spróchniałych drzewach. Nornice to szkodnik, który obgryza rośliny i korę drzew, uszkadza korzenie, zjada cebulki i wyjada nasiona. Jeśli zauważymy obecność nornicy w naszym ogrodzie, warto działać od razu. Podpowiadamy sprawdzony sposób na walkę z tym zwierzęciem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się pozbyć nornic? Przyda się przyprawa z kuchni

Często, aby wypędzić nornice z ogrodu, sięgamy po chemiczne środki ze sklepu. Niektóre z nich nie spełniają swojego zadania, a dodatkowo mają zły wpływ na glebę i rosnące rośliny. Warto wypróbować ekologiczny sposób na nornice. Okazuje się, że w walce z tymi szkodnikami przydatna jest papryczka chilli. Zawarta w niej kapsaicyna działa odstraszająco na te małe gryzonie. Wystarczy posypać dziurki przyprawą, a powinny się wynieść. Dodatkowo możesz przygotować oprysk na rośliny, który zniechęci szkodniki do ich podgryzania. Jak go wykonać? Papryczkę chilli zmieszaj z litrem wody i przelej do butelki z atomizerem. Mieszanką spryskaj wejście do norek oraz pnie drzew, krzaki i rośliny.

Więcej o: