Nornica to mały ssak zaliczany do rodziny karczowników. Ze względu na swój wygląd mylona jest z myszami. Prowadzi wieczorny i nocny tryb życia, dlatego w ciągu dnia trudno ją zauważyć. Jak rozpoznać, że w naszym ogrodzie zadomowiła się nornica? I jak się jej pozbyć?
Nornice żywią się nie tylko roślinami, ale również innymi zwierzętami. Wiosną zajadają się pąkami, kłączami, nasionami, korą drzew oraz owadami, dżdżownicami i larwami. Gryzonie spotykane są w ogrodach, ale także na polach, łąkach, lasach, sadach owocowych czy szkółkach roślin. Co warto podkreślić, nornice w przeciwieństwie do myszy rzadko wprowadzają się do naszych domów, komórek czy garaży. Zwierzę to buduje pod ziemią skomplikowany system korytarzy, a obecność tego ssaka zauważymy po charakterystycznych dziurkach w glebie, kopcach oraz gniazdach w spróchniałych drzewach. Nornice to szkodnik, który obgryza rośliny i korę drzew, uszkadza korzenie, zjada cebulki i wyjada nasiona. Jeśli zauważymy obecność nornicy w naszym ogrodzie, warto działać od razu. Podpowiadamy sprawdzony sposób na walkę z tym zwierzęciem.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Często, aby wypędzić nornice z ogrodu, sięgamy po chemiczne środki ze sklepu. Niektóre z nich nie spełniają swojego zadania, a dodatkowo mają zły wpływ na glebę i rosnące rośliny. Warto wypróbować ekologiczny sposób na nornice. Okazuje się, że w walce z tymi szkodnikami przydatna jest papryczka chilli. Zawarta w niej kapsaicyna działa odstraszająco na te małe gryzonie. Wystarczy posypać dziurki przyprawą, a powinny się wynieść. Dodatkowo możesz przygotować oprysk na rośliny, który zniechęci szkodniki do ich podgryzania. Jak go wykonać? Papryczkę chilli zmieszaj z litrem wody i przelej do butelki z atomizerem. Mieszanką spryskaj wejście do norek oraz pnie drzew, krzaki i rośliny.